Alpy si v údolí Chamonix dostatečně užijete i v létě

Adam Pešek
9. 7. 2011 16:00
Francouzské Alpy ani v létě nenudí, údolí Chamonix nabízí řadu krásných treků
údolí Chamonix ve francouzských Alpách
údolí Chamonix ve francouzských Alpách | Foto: Isifa/Thinkstock

První asociací s Alpami bude u většiny lidí pochopitelně lyžování, případně snowboarding. Nicméně i v létě mají nejvyšší evropské hory co nabídnout. Horolezci ocení desítky výstupů různých obtížností, ale krás pohoří lze dosáhnout i podstatně snadněji. Například pod vrcholkem Mont Blanc leží světoznámé letovisko Chamonix, dějiště zimních olympijských her z roku 1924, a v jeho okolí se nachází desítky tras vhodných pro pěší turistiku či horská kola. Z více než tří set padesáti kilometrů značených tras si bez problémů vybere každý, ať už je jeho fyzická kondice jakákoliv.

Žádné speciální vybavení nebude třeba na nejznámějším a asi i nejhezčím evropském přechodu Tour du Mont Blanc. Jak název napovídá, trasa vede kolem nejvyšší hory starého kontinentu a dle zvolené varianty měří 150 až 180 kilometrů. Mont Blanc obejdete zhruba za devět dní a vkročíte i na italské a švýcarské území. Délku výletu pak částečně ovlivní, zda ponesete veškeré věci na zádech a budete přespávat ve stanech nebo zvolíte lehčí a dražší variantu v hotýlcích či ubytovnách. Kromě mnoha úchvatných výhledů se vám naskytne i pohled na zástupce živočišné říše, po alpských loukách totiž pobíhá poměrně velké množství svišťů.

pěší turistika ve francouzských Alpách
pěší turistika ve francouzských Alpách | Foto: Isifa/Thinkstock

K dispozici jsou i podstatně kratší treky a k mnoha využijete některou ze zastávek oblíbené lanovky Aiguille du Midi, která drží prvenství v překonávaném převýšení. Z dolní stanice v nadmořské výšce 1 037 metrů jezdí až do úctyhodných 3 777 metrů, na ještě výše položenou vyhlídkovou plošinu vás pak vyveze výtah.

pohled na francouzské Alpy v létě
pohled na francouzské Alpy v létě | Foto: Isifa/Thinkstock

Oblíbená túra Grand Balcon Nord přes alpské přírodní balkony začíná právě u prostřední zastávky lanovky Plan de l'Aiguille a scházíte při ní k ledovcům Montevers a Mer de Glace. V obřím těle druhého jmenovaného se nachází ledová jeskyně Ice Grotto s bohatou výzdobou vyřezanou z ledu. Ledovec samotný se ale pohybuje rychlostí kolem sedmdesáti metrů za rok a turistická atrakce se tak každé léto musí hloubit znovu. Zpět do Chamonix vás po kolejích se speciální ozubnicí doveze vlak, jenž poměrně rychle zvládá i dvacetiprocentní stoupání.

Vydat se můžete třeba i k malebnému jezeru Lec Blanc, okouzlující terase Chalet Floria s více než čtyřmi tisíci rostlin nebo k některým méně známým ledovcům jako je Glacier de Bionnassay a další. Možností a tras je doopravdy přehršel a milovníci přírody budou mít samým okouzlením problém si mezi nimi vybrat.

výhled z Plan de l'Aiguille, jedné ze stanic lanovky Aiguille du Midi, francouzské Alpy
výhled z Plan de l'Aiguille, jedné ze stanic lanovky Aiguille du Midi, francouzské Alpy | Foto: Isifa/Thinkstock

Vzdálenost do francouzských Alp přitom není nijak závratná a cesta autem trvá zhruba deset hodin. Ceny v kempech údolí Chamonix se točí kolem šesti až deseti eur za noc, hotely jsou pochopitelně podstatně dražší. Díky snadné dopravě po vlastní ose není na trhu velký počet kompletních zájezdů, pokud se přesto rozhodnete vyrazit s cestovkou, dovolená vás vyjde zhruba na devět tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy