Nad Alpy zase vylétnou vzácní orlosupi. Díky českým zoo

Pavel Baroch
14. 6. 2010 13:30
Do evropské přírody se právě vracejí mláďata odchovaná v Česku
Foto: Jana Ptačinská Jirátová

Praha/Bern - Pracovníci pražské zoologické zahrady vypustili do volné přírody ve švýcarských Alpách mládě vzácného orlosupa bradatého. Spolu s ním získá v umělém hnízdě ve skalní stěně nový domov ještě malý dravec ze Švýcarska a Španělska.

Ve stejný den v italských a rakouských Alpách uloží do hnízdě své mládě orlosupa také pracovníci liberecké a ostravské zoo.

Před lety místní farmáři orlosupy ve volné přírodě téměř vyhubili. Díky rozsáhlému záchrannému programu, do něhož se zapojilo i více než 30 evropských zoo včetně několika českých, se ohrožený dravý pták do Alp znovu vrací.

Letos bude ve Švýcarsku, Francii, Rakousku a Itálii vypuštěno celkem 14 mláďat. První páry z ptáků odchovaných v zoo už ve volné přírodě vyvádějí mláďata. Mládě z pražské zahrady se narodilo v ostravské zoo, ale poté bylo převezeno do Prahy k náhradním rodičům.

Obarvená mláďata

"Všechna mláďata uložíme do umělého hnízda umístěného ve skalní stěně, aby se k nim nedostal predátor. Poté je ošetřovatelé budou krmit tak dlouho, dokud mláďata sama nevyletí z hnízda," řekl Antonín Vaidl z pražské zoo.

Dodal, že mláďata budou mít obarvená pera křídel, takzvané letky. Navíc dostanou miniaturní vysílačky.

Foto: Antonín Vaidl

"Díky tomu je budeme moci na obloze snadno rozeznat a sledovat jejich pohyb," vysvětlil Vaidl.

Do přírody se vracejí i další zvířata

Reintrodukce, tedy návrat orlosupa do volné přírody, začal už v roce 1978. České zoologické zahrady jsou zapojeny i do dalších záchranných programů.

Koncem loňského roku například přestěhovali ze zoo v Králově Dvoře do Keni mimořádně vzácný druh nosorožců bílých severních. Cílem je pokusit se o rozmnožení těchto zvířat ve volné přírodě, protože v zajetí se to už roky nedaří.

Pražská zoo je proslulá tím, jak se podílí na záchraně koně Převalského, který byl v přírodě vyhuben. Od roku 1959 dokonce Zoo Praha vede jejich mezinárodní plemennou knihu.

Foto: Zoo Praha

Stejná zahrada letos představila i program na záchranu antilop adax, které byly v severní Africe takřka vyhubeny.

"Podle sčítání prováděných nevládní organizací Sahara Conservation Fund zde přežívá posledních dvě stě kusů," konstatovala mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Liberecká zoo zase kromě orlosupa vypouští do volné přírody rovněž orla mořského, do Izraele zatím poslala tři mláďata. Vloni zoo vyvezla do Afriky i dva samce osla somálského.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy