10 evropských měst, které si nemůžete nechat ujít!

Ilona Víchová
28. 3. 2012 9:13
Eurovíkendy jsou oblíbeným tipem dovolené. Nenechte si ujít deset nejkrásnějších metropolí Evropy
Foto: Profimedia.cz

Milujete evropské metropole? Oblíbeným typem dovolené jsou poznávací eurovíkendy? Máme pro vás deset typů na zajímavá města, která prostě musíte vidět.

Pojem eurovíkend je spíše záležitostí českých turistů. Čtyři dny plné poznávání a nočního života v nejslavnějších metropolích Evropy. Podívejte se na deset měst, kam čeští turisté nejraději vyrážejí na prodloužený víkend.

Panenské Nizozemí

Amsterdam každoročně přivítá pět milionů turistů. Pokud se vydáte po stopách turistického průvodce, nemůžete minout Van Goghovo muzeum se slavným obrazem Slunečnice nebo unikátní cofee shopy. Pro romantickou návštěvu dobře poslouží projížďky lodí systémem amsterdamských kanálů.

Pokud se rozhodnete pro dopravu vlastním automobilem, přibalte si i kola, protože  na vás bude čekat 400 kilometrů speciálních cyklistických tras. Máte s sebou děti a návštěva muzea nehrozí? Vydejte se za nejlepší městskou farmou v Amsterdamu, Artis Zoo Children´s Farm, vyzkoušíte si kartáčování, dojení a výrobu sýra.

Bohové budou přítomní po celý čas

Řecké Athény lákají na impozantní antické památky. Dominantnímu městu Akropolis na pahorku Aeropagu vévodí chrám Parthenon. Neminete ani Agoru, Hadriánův oblou nebo Dionýsovo divadlo, které je nejstarší na světě. Pokud nepatříte k lidem s dobrou kondicí, můžete starobylé Athénské památky projet vyhlídkovým autobusem.

Rozhodnete-li se zavítat do Athén, čeká vás bujarý noční život. Nezapomínejte, že nejuctívanějším bohem je Dionýsos, bůh vína a veselí. Pokud se nechcete v Akropoli mačkat v náporu turistů, nenechte si ujít přístav Pireus, který spojuje rozsáhlé části města a působí přímo impozantně.

Originální katalánské město Barcelona

Nezapomeňte se vydat po stopách architekta Antoniho Gudího, který se proslavil originálními stavbami.  Nejznámější památkou je Sagarda Familia, která je dodnes nedokončená. Připravte se na to, že katalánské obyvatelstvo cizí jazyk opravdu neovládá. Větší šanci na domluvu máte se španělštinou, francouzštinou a angličtinou.

Až budete unavení, vydejte se za odpočinkem k moři. Z barcelonských pláží zimní bouře každý rok odnáší písek, proto jsou všechny pláže uměle dosypávány. Nejklidnější oblastí u moře je Costa Brava. Pro lidi, co milují život a rušné ulice je tu městská třída La Rambla, bulvár, který nikdy nespí. Čekají na vás žongléři, kouzelníci, malíři, živé sochy a jiní pouliční umělci.

Foto: Radim Klekner

Romantické plavby lodí

Italské Benátky se rozkládají na 118 ostrůvcích, které oddělují více jak 150 kanálů. Procházet se můžete po 400 různých mostech. Doprava po městě je samozřejmě prakticky jenom lodí, vybrat si můžete rychlé morové čluny vaporetto, nebo romantické gondoly. Největší koncentrace památek je na náměstí svatého Marka, kde si prohlédnete baziliku sv. Marka, Dóžecí palác a kampanilu. Pokud patříte mezi milovníky uměleckých sbírek, nezapomeňte na sbírku Peggy Guggenheimové, která obsahuje díla Pabla Picassa, Salvatora Dalího nebo Jacksona Pollocka.

Pikantní Budapešť

Město plné kulinářských zážitků, čardáše a výborného Tokajského vína. Metropole je přímo přeplněná 47 divadly, 2 operami a 60 muzei. Pokud si za svou dovolenou zvolíte některé lázně blízko Budapešti, nebudete určitě litovat, protože horké prameny, mají blahodárné účinky na celé tělo. Vaší pozornosti by neměl uniknout Budínský hrad, Rybářská bašta nebo klasicistní bazilika sv. Štěpána.

Pro netradiční zážitek doporučujeme zjistit si informaci, kde se nachází místo, kterému se říká "csárda". Jde o farmy, kde kromě neuvěřitelné show na koních a povozech, zažijete tradiční maďarský večer s originálními pokrmy a temperamentní hudbou.

Kosmopolitní Istanbul

Metropole, která se rozpíná na dvou kontinentech, oddělených Bosporskou úžinou. Město představuje křižovatku několika odlišných kultur. Žijí zde muslimové, křestané i židé. Vaším očím neunikne památka Hagia Sofia, chrám boží moudrosti, který dnes slouží jako muzeum. Určitě si kromě Galatské věže, Taksimského náměstí a městské části Sultanahmet, nenechte ujít mnohá tržiště, kde se velmi dobře nakupuje formou smlouvání o lepší cenu. Projděte si uličky s nádechem Orientu, ve kterých se zastavil čas.

KULTURNÍ PAMÁTKA : Sülejmanova mešita v tureckém Edirne Čtvercová mešita s jedinou velkou kopulí a čtyřmi štíhlými minarety vévodí bývalému hlavnímu městu Osmanské říše.
KULTURNÍ PAMÁTKA : Sülejmanova mešita v tureckém Edirne Čtvercová mešita s jedinou velkou kopulí a čtyřmi štíhlými minarety vévodí bývalému hlavnímu městu Osmanské říše. | Foto: Zdroj: Unesco.org

Londýn, město deště a gentelmanů

Deštivé město na Temži patří mezi nejnavštěvovanější destinace Evropy. Miliony turistů chtějí na vlastní oči vidět Buckinghamský palác, Big Ben či Muzeum Madame Tussaud. Milovníky módy láká Oxford Street, s výhodnými cenami v malých obchůdcích. Nezapomeňte se svést typickým červeným patrovým autobusem "doubledeckerem" a nedivte se, že jedete po levé straně. Své rétorické schopnosti můžete předvést v Hyde parku na Speakers´ Corner, ale nezapomeňte si vzít stoličku, protože nesmíte při řeči stát na zemi. Na fanoušky tenisu čeká posvátné místo zvané Stadion Wembley.

Pravé hovězí a temperament

Madrid je městem bláznivé atmosféry a nočních radovánek. Historické centrum je možné shlédnout během jedné delší procházky. Za zmínku určitě stojí obrazárna Muzeo del Prado nebo palác Palacio Real. Pro odpočinek poslouží svěží madridské parky. Mezi oblíbený patří Park Buen Retiro se 140 hektary zeleně v centru města. Milovníci fotbalu jistě využijí možnost vyrazit na zápas zdejších fotbalových klubů a shlédnout tak na vlastní oči fotbalové hvězdy.

Foto: Aktuálně.cz

Parfémy a teplý croissant

Paříž je město módy, kultury a s velkou pravděpodobností nejkrásnější město světa. Turisté dychtí po návštěvě Versailles, Louvru, Eiffelovky, baziliky Sacré Coeur nebo legendární kabaret Moulin Rouge. Kromě dobrého jídla, můžete zažít neuvěřitelný pocit ve čtvrti La Défense, místo plné supermoderních staveb a mrakodrapů. Pokud patříte mezi oblíbence Dana Browna a jeho knihy Šifra mistra Leonarda, můžete se vydat po stopách hlavního hrdiny a poznat tajemství Templářů.

Věčné město

Řím byl v minulosti dějištěm řady významných událostí. Historie "Věčného města" na vás dýchá na každém rohu, monumentální Colosseum, impozantní Fontana di Trevi nebo zachovaný Pantheon z druhého století. Mnoho lidí sem zavítá hlavně kvůli tomu, že v Římě sídlí papežský stolec. Existují zde spletité chodby podzemních katakomb, které se používaly k pohřbívání mrtvých. Nenechte si ujit nejvýznamnější katakomby Priscilliny, Sebastiánovy, Domitilly a Anežky. Čekají vás uličky s výklenky, kde bylo zazděné tělo. Na cihlách se dozvíte jméno odpočívajícího s křesťanskými symboly o věčném životě.

 

 

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy