Zvířata 007: "Akustická číča" proti SSSR přežila den

ČTK ČTK
5. 9. 2013 11:40
Zadržené veverky a kočka bojující s "říší zla"? Tajné služby zkoušejí neotřelá řešení
Akustická číča z USA měla smůlu. Hned první den její špionážní mise ji přejelo před sovětským velvyslanectvím auto (ilustrační foto).
Akustická číča z USA měla smůlu. Hned první den její špionážní mise ji přejelo před sovětským velvyslanectvím auto (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Káhira/Londýn - Egyptské úřady minulý týden zadržely čápa podezřelého ze špionáže, když si jeho zařízení sledující migrační trasu spletly se špionážní kamerou.

Ve skutečnosti byl onen čáp nevinen - stejně jako řada dalších zvířat falešně obviněných z vyzvědačství, napsal zpravodajský server BBC News.

V roce 2011 saúdské úřady zadržely supa kvůli podezření, že provádí výzvědnou misi pro  izraelskou tajnou službu Mossad.

A v roce 2010 připsala jedna z egyptských televizních stanic vlnu útoků žraloků u turistického střediska Šarm aš-Šajch predátorům, jimž Izrael implantoval GPS zařízení a s jejichž pomocí chtěl poškodit egyptský turistický průmysl.

Také Írán se cítil ohrožený zvířecími agenty. V roce 2007 íránská armáda zadržela tým čtrnácti "vyzvědačských veverek", které se objevily kolem místní továrny na obohacování jaderného materiálu. Oficiální činitelé tehdy uvedli, že se podařilo "úspěšně zadržet podezřelé veverky, než mohly provést jakoukoli akci".

Tak funguje zvířecí záchranka:

"Akustickou číču" přejelo auto

Ovšem ne všechny zprávy o zvířecích rozvědčících jsou tak za vlasy přitažené, jak by se mohlo zdát. Zvířata k těmto účelům sloužila v armádě už od roku 1908, kdy Němci poprvé připevnili fotoaparáty na holuby, aby pro ně pořídili letecké snímky.

Některé programy byly úspěšnější než jiné. Například projekt americké CIA implantovat naslouchací zařízení kočce nazvaný Operace akustická číča skončil naprostým nezdarem hned první den, kdy kočku přejelo auto před tehdejším sovětským velvyslanectvím ve Washingtonu. Odhaduje se, že tento projekt stál více než 14 milionů dolarů.

I takto se přátelí zvířata:

Delfíni utekli z mise za sexem

Dalším propadákem byl projekt Bat Bomb (netopýří bomba), kterou Američané zkoušeli během druhé světové války. Na netopýry připevnili miniaturní zápalná zařízení a vypustili je nad Japonskem. Myšlenkou bylo, že netopýři vletí do dřevěných japonských budov, než vybuchnou v plamenech, ale příliš se to neosvědčilo.

Asi nejúspěšnějšími rekruty zvířecího světa se v rozvědkách stali delfíni. USA i Rusko potvrdily existenci výcvikových programů mořských savců, kdy delfíni a také tuleni jsou cvičeni, aby identifikovali podvodní miny a zneškodnili nepřátelské potápěče.

Ale stejně jako mladí vojáci, i delfíni překypují spoustou hormonů a mohou svévolně opustit misi. Letos v březnu muselo ukrajinské ministerstvo obrany popírat zprávy, že mu tři vojenští delfíni uplavali a užívají si sexu v Černém moři.

 

Právě se děje

Další zprávy