Není mrak jako mrak. Podívejte se, jak vzniká mordor na obloze očima lovce bouří

Dagmar Tichá Dagmar Tichá
7. 6. 2025 12:08
Poslední dny nebe nad Českem bouří. Bouřky se slučují do větších systémů, přinášejí přívalové deště, nárazy vítr a krupobití. Pojďte se s lovcem bouří Jiřím Kouřilem podívat, co se děje na nebi.

Bouřky, fascinující atmosférický jev, jsou ztělesněním nespoutané síly přírody. Vznikají v mohutných kupovitých mracích, kde dochází k intenzivnímu proudění vzduchu a bouřlivému střetu teplých a studených mas. Zatímco pro někoho jsou důvodem k obavám, pro lovce bouří představují podmanivou podívanou na obloze.

"Ve středu 4. června jsem se pohyboval celý den na Nymbursku, kde vznikaly velmi silné bouřky jedna za druhou. Šlo především o silné supercely. Čekal jsem hlavně na bouřkový systém, který přicházel od jihozápadu v pozdních nočních hodinách. Během čekání bylo možné na obloze pozorovat spoustu zajímavých jevů a různé druhy oblačnosti," vyprávěl Jiří Kouřil.

Podívejte se, co se mu podařilo zachytit.

Supercela
Supercela | Foto: Jiří Kouřil

Supercela

V článcích o počasí často zaznívá informace, že se na místě vyskytly supercely. Co to ale znamená? Supercela je speicální druh bouřky. Skládá se z jedné silné bouřkové buňky, která je schopna udržet se po dobu několika hodin, někdy i déle.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy