Žraloka můžeme zabít, souhlasí Australané po neštěstí

ČTK ČTK
23. 10. 2011 8:55
Australské úřady daly zelenou k zabití velkého žraloka, který zřejmě zabil potápeče
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Canberra - Australské úřady daly zelenou k zabití velkého bílého žraloka, který má zřejmě na svědomí sobotní smrt amerického potápěče u břehů města Perthu.

V okolí místa neštěstí bylo nataženo šest velkých sítí v naději, že se predátora, který je údajně až tři metry velký, podaří ulovit.

Premiér státu Západní Austrálie Colin Barnett prohlásil, že úřady zvažují zvýšení počtu pobřežních hlídek, vylepšení systému leteckého pozorování a také zvýšení početní kvóty pro rybáře, kolik žraloků mohou beztrestně ulovit.

"Jsou četné náznaky, že počet žraloků stoupá a jejich lov by mohl připadat v úvahu, kdyby zůstávali v blízkosti nejnavštěvovanějších pláží," dodal Barnett. Podle něj je ale třeba mít neustále na zřeteli, že žraloci jsou predátoři a že moře je jejich přirozeným domovem. "Všichni Australané musí být opatrní, když vstupují do vody, zvláště pak potápěči," prohlásil Barnett.

Podívejte se, jak dokáže být příroda úžasná. Unikátní foto:

Amerického potápěče, jehož totožnost dnes úřady prozradily, u západního pobřeží Austrálie v sobotu zřejmě zabil velký bílý žralok. Podle policie to byl už druhý takový tragický případ za posledních 12 dní.

K incidentu došlo v lokalitě Rottnest Island necelých 20 kilometrů od oblíbené pláže ve městě Perth. Tam byl 10. října zřejmě rovněž bílým žralokem napaden a usmrcen čtyřiašedesátiletý muž, který si po ránu chodil pravidelně zaplavat.

Další případ napadení žralokem se stal začátkem září. Tehdy žralok napadl a zabil jednadvacetiletého muže v zátoce jižně od Perthu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy