Znojemské vinobraní navštívilo 84 tisíc lidí, v historickém průvodu šlo 500 účastníků

Magazín Magazín
16. 9. 2018 13:32
Znojemské historické vinobraní o uplynulém víkendu navštívilo 84 tisíc lidí, letošní ročník se tak stal jedním z nejvydařenějších za poslední dobu. Organizátoři to přičítají včasnému předprodeji vstupenek, který tentokrát začal již před Vánoci. "Z prodeje mám jako organizátor samozřejmě obrovskou radost, co mě ale těšilo ještě víc, byl pohled na zaplněné scény spokojenými milovníky Znojemského historického vinobraní," uvedl ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Program 36. ročníku probíhal na 13 scénách, organizátoři tentokrát rozšířili například program Víno všemi smysly, větší kapacitu měla středověká krčma. Páteční večerní a sobotní denní historický průvod čítal 500 účinkujících.
Znojemské historické vinobraní
Znojemské historické vinobraní | Foto: Zdeněk Kučera
 

Právě se děje

před 19 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy