Versace stáhlo tričko označující Hongkong jako samostatný. Máme Čínu rádi, dodalo

Magazín Magazín
12. 8. 2019 12:11
Italský módní dům Versace stáhl z prodeje tričko, které zvláštní administrativní části Číny - města Hongkong a Macao -, označovalo jako samostatná území. Za přešlap se omluvila celá značka i sama umělecká ředitelka Donatella Versaceová. Známá čínská herečka a ambasadorka značky v zemi Yang Mi kvůli faux pas rozvázala s Versace spolupráci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Značka se ocitla pod palbou kritiky na sociálních sítích poté, co vyšlo najevo, že na jednom z triček označuje města Hongkong a Macao za samostatné územní jednotky. I přes jejich zvláštní administrativní status však stále patří pod Čínu.

Módní dům se proto oficiálně omluvil a uvedl, že problematické oblečení stáhl z prodeje. Na tričku se totiž párovaly města se státy, jako je Milán-Itálie nebo Paříž-Francie. Místo Hongkong-Čína však na tričku stálo Hongkong-Hongkong. 

Italské Versace na čínské sociální síti Weibo uvedlo, že všechna trička stáhlo z prodeje a zničili. "Omlouváme se za pochybení. Čínu máme rádi a respektujeme suverenitu čínského teritoriálního území," citoval vyjádření značky britský zpravodajský web BBC

Nedotknutelná čínská integrita

Omluvu zveřejnila na Instagramu také umělecká ředitelka značky Donatella Versaceová. "Nikdy jsem nechtěla zneuctít čínskou národní suverenitu, proto se chci osobně omluvit za tuto nepřesnost a jakékoliv problémy, co mohla způsobit," napsala. 

Známá čínská herečka a ambasadorka značky v zemi Yang Mi však kvůli tomuto faux pas rozvázala s Versace spolupráci. Filmové studio, jež ji zastupuje, k tomu napsalo, že "čínská suverenita a integrita je vždy posvátná a nedotknutelná". 

Přešlap italské značky navíc přichází v dobu, kdy Hongkong sužují masové protesty proti čínské správě. Demonstrace opakovaně končí střety s policií, v neděli použily pořádkové síly proti demonstrantům slzný plyn.

Problémy měl i Gap a hotelová síť Marriott

Versace není první značkou, která si na čínském trhu zadělala na problémy. Vloni například americká značka Gap prodávala trička se špatně zaznačenou mapou Číny, na které chyběl například Tchaj-wan. Firma se za to později omluvila.

A s omluvou musely přijít také hotelová síť Marriott nebo aerolinka Delta Airlines, které na svých webových stránkách údajně neinformovaly správně o čínských teritoriálních územích. 

BBC navíc připomíná, že Peking již dříve žádal zahraniční aerolinky, aby respektovaly čínskou suverenitu a informovaly o Tchaj-wanu, Hongkongu a Macau správně. 

Video: Protivládní protesty v Hongkongu pokračují již několik týdnů

Protivládní protesty v Hongkongu | Video: agentura AP
 

Právě se děje

před 15 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 59 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy