Versace stáhlo tričko označující Hongkong jako samostatný. Máme Čínu rádi, dodalo

Magazín Magazín
12. 8. 2019 12:11
Italský módní dům Versace stáhl z prodeje tričko, které zvláštní administrativní části Číny - města Hongkong a Macao -, označovalo jako samostatná území. Za přešlap se omluvila celá značka i sama umělecká ředitelka Donatella Versaceová. Známá čínská herečka a ambasadorka značky v zemi Yang Mi kvůli faux pas rozvázala s Versace spolupráci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Značka se ocitla pod palbou kritiky na sociálních sítích poté, co vyšlo najevo, že na jednom z triček označuje města Hongkong a Macao za samostatné územní jednotky. I přes jejich zvláštní administrativní status však stále patří pod Čínu.

Módní dům se proto oficiálně omluvil a uvedl, že problematické oblečení stáhl z prodeje. Na tričku se totiž párovaly města se státy, jako je Milán-Itálie nebo Paříž-Francie. Místo Hongkong-Čína však na tričku stálo Hongkong-Hongkong. 

Italské Versace na čínské sociální síti Weibo uvedlo, že všechna trička stáhlo z prodeje a zničili. "Omlouváme se za pochybení. Čínu máme rádi a respektujeme suverenitu čínského teritoriálního území," citoval vyjádření značky britský zpravodajský web BBC

Nedotknutelná čínská integrita

Omluvu zveřejnila na Instagramu také umělecká ředitelka značky Donatella Versaceová. "Nikdy jsem nechtěla zneuctít čínskou národní suverenitu, proto se chci osobně omluvit za tuto nepřesnost a jakékoliv problémy, co mohla způsobit," napsala. 

Známá čínská herečka a ambasadorka značky v zemi Yang Mi však kvůli tomuto faux pas rozvázala s Versace spolupráci. Filmové studio, jež ji zastupuje, k tomu napsalo, že "čínská suverenita a integrita je vždy posvátná a nedotknutelná". 

Přešlap italské značky navíc přichází v dobu, kdy Hongkong sužují masové protesty proti čínské správě. Demonstrace opakovaně končí střety s policií, v neděli použily pořádkové síly proti demonstrantům slzný plyn.

Problémy měl i Gap a hotelová síť Marriott

Versace není první značkou, která si na čínském trhu zadělala na problémy. Vloni například americká značka Gap prodávala trička se špatně zaznačenou mapou Číny, na které chyběl například Tchaj-wan. Firma se za to později omluvila.

A s omluvou musely přijít také hotelová síť Marriott nebo aerolinka Delta Airlines, které na svých webových stránkách údajně neinformovaly správně o čínských teritoriálních územích. 

BBC navíc připomíná, že Peking již dříve žádal zahraniční aerolinky, aby respektovaly čínskou suverenitu a informovaly o Tchaj-wanu, Hongkongu a Macau správně. 

Video: Protivládní protesty v Hongkongu pokračují již několik týdnů

Protivládní protesty v Hongkongu | Video: agentura AP
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy