Zívání je nakažlivé nejen pro lidi, ale také pro psy, zjistili vědci

Magazín Magazín
16. 2. 2020 20:09
Pokud zíváte, existuje velká pravděpodobnost, že vás pes napodobí. Nejnovější vědecká studie totiž ukázala, že zívání je nakažlivé také pro ně. Výzkumnici navíc tvrdí, že se jedná o zásadní poznatek k dalšímu zkoumání toho, zda savci dokážou být stejně empatičtí jako lidé. Výsledky studie také dokazují jistou podobnost mezi lidským a psím sociálním vnímáním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Novozélandští výzkumníci pro svá tvrzení využili data ze šesti existujících studií celkem 257 psů. V rámci experimentů pozorovali, zda psi reagují na zívání lidí, kteří si s nimi hrají, a jak vnímají ty, kteří je ignorují. Zprávu pak zveřejnili v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

Podle jednoho z autorů Patricka Neilandse jsou výsledky prvním důkazem, že zívání je nakažlivé také pro psy, což až dosud bylo prokázáno pouze u lidí a šimpanzů, řekl magazínu Newsweek. Dodal, že nakažlivost zívání je pravděpodobně otázkou evolučního vývoje. 

Výzkumníci se zabývali i tím, zda zívání má co do činění s empatií vůči druhým. Vědci totiž již dříve na základě studií prokázali, že lidé vykazující nižší empatické vnímání mají také menší sklon "nakazit se" zíváním od jiných. Novozélandští autoři však takový důkaz u psů nenašli. 

"To neznamená, že zvířata nevykazují určitou formu empatie. Nicméně nakažlivost zívání nemůže být brána jako důkaz o empatických pochodech," uvedli výzkumníci. A Neilands dodal, že je zjištění do značné míry překvapilo. 

"Doufáme ale, že naše poznatky budou impulzem pro další výzkumníky," sdělil s tím, že z jejich studie naopak vyplývá jistá podobnost mezi lidským a psím sociálním vnímáním.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy