Zívání je nakažlivé nejen pro lidi, ale také pro psy, zjistili vědci

Magazín Magazín
16. 2. 2020 20:09
Pokud zíváte, existuje velká pravděpodobnost, že vás pes napodobí. Nejnovější vědecká studie totiž ukázala, že zívání je nakažlivé také pro ně. Výzkumnici navíc tvrdí, že se jedná o zásadní poznatek k dalšímu zkoumání toho, zda savci dokážou být stejně empatičtí jako lidé. Výsledky studie také dokazují jistou podobnost mezi lidským a psím sociálním vnímáním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Novozélandští výzkumníci pro svá tvrzení využili data ze šesti existujících studií celkem 257 psů. V rámci experimentů pozorovali, zda psi reagují na zívání lidí, kteří si s nimi hrají, a jak vnímají ty, kteří je ignorují. Zprávu pak zveřejnili v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

Podle jednoho z autorů Patricka Neilandse jsou výsledky prvním důkazem, že zívání je nakažlivé také pro psy, což až dosud bylo prokázáno pouze u lidí a šimpanzů, řekl magazínu Newsweek. Dodal, že nakažlivost zívání je pravděpodobně otázkou evolučního vývoje. 

Výzkumníci se zabývali i tím, zda zívání má co do činění s empatií vůči druhým. Vědci totiž již dříve na základě studií prokázali, že lidé vykazující nižší empatické vnímání mají také menší sklon "nakazit se" zíváním od jiných. Novozélandští autoři však takový důkaz u psů nenašli. 

"To neznamená, že zvířata nevykazují určitou formu empatie. Nicméně nakažlivost zívání nemůže být brána jako důkaz o empatických pochodech," uvedli výzkumníci. A Neilands dodal, že je zjištění do značné míry překvapilo. 

"Doufáme ale, že naše poznatky budou impulzem pro další výzkumníky," sdělil s tím, že z jejich studie naopak vyplývá jistá podobnost mezi lidským a psím sociálním vnímáním.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy