Ženy zahájily kvůli politikům sexuální stávku

ČTK ČTK
30. 4. 2009 11:00
Nairobi - Keňské ženy se rozhodly řešit politickou krizi ve své zemi vskutku svérázným způsobem. Rozhádané muže chtějí ke smíru přivést tím, že jim na znamení nesouhlasu se současnou situací odepřou veškerá milostná potěšení.
Když se politici nedomluví, nebude v Keni sex. Ilustrační foto
Když se politici nedomluví, nebude v Keni sex. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tisíce žen se ve středu zařekly, že zahájí týdenní sexuální stávku, aby vyjádřily nesouhlas s hašteřením předních politiků.

Neshody v politice totiž podle nich mohou snadno přerůst v krvavé boje, jaké zemi zachvátily loni.

Vedoucí největšího a nejstaršího keňského spolku za ženská práva, Organizace za pokrok žen (WDO), vyjádřily své přesvědčení, že netradiční bojkot donutí muže naléhat na vládní představitele, aby se usmířili.

"Podívaly jsme se na všechny možnosti, jak dovést lidi k vzájemným rozhovorům, a zjistily jsme, že sex je odpovědí," řekla Rukia Subowová, předsedkyně WDO. "Nezná kmen, nemá politickou příslušnost a odehrává se v nejnižších domácnostech."

Zúčastní se první dáma?

Ke stávce se hodlá připojit dalších jedenáct ženských skupin. Stávkující ženy vyzvaly také manželky prezidenta Mwaiho Kibakiho a premiéra Raila Odingy, aby se zdržely sexu. Zatím není jasné, jak se obě dámy k žádosti postaví.

Sexuální stávky nejsou ve světě příliš rozšířené, takže zůstává otázkou, jak úspěšný bude protest v zemi s řadou polygamních mužů.

Mluvčí keňské vlády Alfred Mutua navíc uvedl, že o plánované stávce neví.

Sporné volby mezi stranami Kibakiho a Odingy vedly v loňském roce k násilí, při kterém zemřelo více než tisíc lidí a přes 600 tisíc jich muselo opustit domovy.

Po měsíci vyjednávání se oba politici dohodli na společné vládě, ale kvůli vzájemným sporům z poslední doby hrozí křehké koalici rozpad.

 

Právě se děje

Další zprávy