Ženy zahájily kvůli politikům sexuální stávku

ČTK ČTK
30. 4. 2009 11:00
Nairobi - Keňské ženy se rozhodly řešit politickou krizi ve své zemi vskutku svérázným způsobem. Rozhádané muže chtějí ke smíru přivést tím, že jim na znamení nesouhlasu se současnou situací odepřou veškerá milostná potěšení.
Když se politici nedomluví, nebude v Keni sex. Ilustrační foto
Když se politici nedomluví, nebude v Keni sex. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tisíce žen se ve středu zařekly, že zahájí týdenní sexuální stávku, aby vyjádřily nesouhlas s hašteřením předních politiků.

Neshody v politice totiž podle nich mohou snadno přerůst v krvavé boje, jaké zemi zachvátily loni.

Vedoucí největšího a nejstaršího keňského spolku za ženská práva, Organizace za pokrok žen (WDO), vyjádřily své přesvědčení, že netradiční bojkot donutí muže naléhat na vládní představitele, aby se usmířili.

"Podívaly jsme se na všechny možnosti, jak dovést lidi k vzájemným rozhovorům, a zjistily jsme, že sex je odpovědí," řekla Rukia Subowová, předsedkyně WDO. "Nezná kmen, nemá politickou příslušnost a odehrává se v nejnižších domácnostech."

Zúčastní se první dáma?

Ke stávce se hodlá připojit dalších jedenáct ženských skupin. Stávkující ženy vyzvaly také manželky prezidenta Mwaiho Kibakiho a premiéra Raila Odingy, aby se zdržely sexu. Zatím není jasné, jak se obě dámy k žádosti postaví.

Sexuální stávky nejsou ve světě příliš rozšířené, takže zůstává otázkou, jak úspěšný bude protest v zemi s řadou polygamních mužů.

Mluvčí keňské vlády Alfred Mutua navíc uvedl, že o plánované stávce neví.

Sporné volby mezi stranami Kibakiho a Odingy vedly v loňském roce k násilí, při kterém zemřelo více než tisíc lidí a přes 600 tisíc jich muselo opustit domovy.

Po měsíci vyjednávání se oba politici dohodli na společné vládě, ale kvůli vzájemným sporům z poslední doby hrozí křehké koalici rozpad.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy