Ženy umírají na zástavu srdce častěji než muži. Lidé se jim bojí sahat na prsa

Magazín Magazín
13. 11. 2018 14:50
Americké ženy umírají na zástavu srdce častěji než muži, protože se jim kolemjdoucí bojí poskytnout první pomoc, tvrdí výzkumníci z Pensylvánské univerzity. Podle autorů nedávno prezentované studie se lidé bojí provádět ženám masáž srdce ze strachu, že jim budou muset sáhnout na prsa a silně a rychle stlačovat hrudník.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Badatelé zkoumali 20 tisíc případů resuscitace z celých Spojených států a zabývali se tím, jak je první pomoc poskytována mužům a ženám. O výsledcích studie informoval britský deník The Guardian.

Výsledky ukázaly, že pouze 39 procentům žen, které postihla zástava srdce, byla poskytnuta masáž srdce. Naopak u mužů to byla skoro půlka a měli o 23 procent vyšší procento přežití. Zatímco v záchraně lidí na ulicích panují velké rozdíly mezi pohlavími, v případě srdečních příhod doma rozdíly nejsou.

Přestože výzkumníci nemají dostatek informací o zachráncích nebo o tom, proč byli méně ochotní pomoci ženám, na vině podle nich může být hned několik faktorů. Mohou mít například strach z toho, že by ženě v bezvědomí ublíží.

"Lidi může znepokojovat pomyšlení na to, že musí silně a rychle stlačovat střed ženina hrudníku," uvedla výzkumnice specializující se na resuscitační lékařství Audrey Blewerová z Pensylvánské univerzity pro deník The Guardian. Zachránci se tak podle ní mohou stydět odkrývat oděv žen, aby měli lepší přístup k hrudníku, nebo se můžou bát dotýkat jejich prsou.

Není čas na to být přecitlivělý, jde o život

Profesor lékařství na Pensylvánské univerzitě Benjamin Abella ale upozornil na to, že pokud je masáž srdce poskytována správně, záchrance se ňader vůbec nedotýká. "Ruce se pokládají na hrudní kost, která je uprostřed hrudníku mezi prsy." Upozornil, že při záchraně lidí není čas na to 'být přecitlivělý'. "Je to otázka života a smrti," varoval.

Podle Blewerové by jedním z řešení mohlo být využití ženských figurín při demonstrativních trénincích masáže srdce. Mnohem častěji se totiž lidé učí masáž srdce na mužských modelech.

Také Roger White, zástupce prestižní Kliniky Mayo z minnesotského města Rochester uvedl, že je potřeba věnovat genderové stránce záchrany větší pozornost. Problémem může být i správné upevňování polštářků defibrilátoru u žen s většími prsy, uvedl příklad.

Většině lidí se zástava srdce stává mimo nemocnici, poskytnutí masáže srdce a první pomoci zvyšuje jejich šanci na přežití. Podle českých záchranářů je nejefektivnější pomoc postiženým do tří minut.

Masáž srdce se poskytuje až do příjezdu záchranné služby, u dospělého v poměru 30 stlačení hrudníku do hloubky pěti centimetrů, po kterých následují dva vdechy. Celkem by frekvence měla čítat 100 až 120 stlačení za minutu.

Video: Masáž srdce v rytmu Bee Gees

Rytmus hudebního hitu od Bee Gees může zachránit i život. | Video: Markéta Šrajbrová, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 51 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy