Žena vrátila artefakty z Pompejí, které před 15 roky ukradla. Nosily jí smůlu

ČTK ČTK
13. 10. 2020 10:03
Kanadská turistka, která před 15 lety ukradla v italských Pompejích dva kousky mozaiky, části amfory a kousek keramiky, nyní "suvenýry" poslala zpět s omluvným dopisem, v němž tvrdí, že zmíněné předměty jsou "prokleté".
Pompeje
Pompeje | Foto: Reuters

Žena, která se podepsala jen jako Nicole, navštívila ruiny Pompejí v roce 2005, kdy jí bylo něco přes 20 let. Artefakty prý ukradla proto, že chtěla mít kousek historie, jaký nemá nikdo jiný. Nyní je ale přesvědčená, že právě tyto předměty mohou za vlnu smůly a neštěstí, která ji od té doby pronásleduje - včetně rakoviny prsu, jež ji postihla už dvakrát, a finančních těžkostí, napsal zpravodajský server The Guardian.

"Je v nich tolik negativní energie spojené s tím místem plným zkázy… prosím, dejte je zpátky, přinášejí smůlu," napsala v dopise, který poslala do místní cestovní kanceláře.

Pompeje zasypal sopečný popel při katastrofické erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Místo patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Itálii a po celé roky se potýká s problémem návštěvníků toužících po nelegálně získaném suvenýru.

Balíček od Nicole obsahoval také další omluvný dopis od kanadského manželského páru, který se stejně jako ona rozhodl vrátit několik kamenů, jež z Pompejí odvezl v roce 2005.

"Vzali jsme je, aniž bychom pomysleli na bolest a utrpení, které ty ubohé duše během erupce Vesuvu a hrozivé smrti zažily," napsali manželé. "Je nám to líto, prosím, odpusťte nám naše hrozné rozhodnutí. Kéž jejich duše odpočívají v pokoji."

Během let se do Pompejí vrátilo tolik ukradených artefaktů společně s omluvnými dopisy, že se správa této památky rozhodla vytvořit muzeum, kde tyto předměty vystavuje.

Mohlo by vás zajímat: Nebožák z Pompejí

V Pompejích nalezli kostru muže, který zemřel při erupci Vesuvu v roce 79 př. n. l. Zřejmě nestačil kvůli nemocné noze utéct a spadl na něj kvádr. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 48 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy