Žena vrátila artefakty z Pompejí, které před 15 roky ukradla. Nosily jí smůlu

ČTK ČTK
13. 10. 2020 10:03
Kanadská turistka, která před 15 lety ukradla v italských Pompejích dva kousky mozaiky, části amfory a kousek keramiky, nyní "suvenýry" poslala zpět s omluvným dopisem, v němž tvrdí, že zmíněné předměty jsou "prokleté".
Pompeje
Pompeje | Foto: Reuters

Žena, která se podepsala jen jako Nicole, navštívila ruiny Pompejí v roce 2005, kdy jí bylo něco přes 20 let. Artefakty prý ukradla proto, že chtěla mít kousek historie, jaký nemá nikdo jiný. Nyní je ale přesvědčená, že právě tyto předměty mohou za vlnu smůly a neštěstí, která ji od té doby pronásleduje - včetně rakoviny prsu, jež ji postihla už dvakrát, a finančních těžkostí, napsal zpravodajský server The Guardian.

"Je v nich tolik negativní energie spojené s tím místem plným zkázy… prosím, dejte je zpátky, přinášejí smůlu," napsala v dopise, který poslala do místní cestovní kanceláře.

Pompeje zasypal sopečný popel při katastrofické erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Místo patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Itálii a po celé roky se potýká s problémem návštěvníků toužících po nelegálně získaném suvenýru.

Balíček od Nicole obsahoval také další omluvný dopis od kanadského manželského páru, který se stejně jako ona rozhodl vrátit několik kamenů, jež z Pompejí odvezl v roce 2005.

"Vzali jsme je, aniž bychom pomysleli na bolest a utrpení, které ty ubohé duše během erupce Vesuvu a hrozivé smrti zažily," napsali manželé. "Je nám to líto, prosím, odpusťte nám naše hrozné rozhodnutí. Kéž jejich duše odpočívají v pokoji."

Během let se do Pompejí vrátilo tolik ukradených artefaktů společně s omluvnými dopisy, že se správa této památky rozhodla vytvořit muzeum, kde tyto předměty vystavuje.

Mohlo by vás zajímat: Nebožák z Pompejí

V Pompejích nalezli kostru muže, který zemřel při erupci Vesuvu v roce 79 př. n. l. Zřejmě nestačil kvůli nemocné noze utéct a spadl na něj kvádr. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy