Zemřela nejstarší Češka, o víkendu by v Praze oslavila 109 let

ČTK ČTK
21. 1. 2019 13:34
V neděli zemřela nejstarší Češka Květoslava Hranošová, která by v sobotu 26. ledna oslavila 109. narozeniny. ČTK o tom informoval Ondřej Šrámek, mluvčí Prahy 6, kde žena žila v Domově pro seniory Elišky Purkyňové. Zprávu potvrdila i dcera zesnulé Šárka Štenclová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Paní Hranošová celý život cvičila jógu, což zřejmě přispělo jejímu dobrému stavu," uvedla před dvěma lety, když seniorka slavila 107. narozeniny, sociální pracovnice. Byla podle ní také vášnivou čtenářkou knih a milovala křížovky.

I v téměř 109 letech byla podle dcery plná energie, stále se zajímala i o politiku a cvičila i v posteli, dokud mohla. Cvičení považovala za důležité pro předcházení problémům pohybového ústrojí.

Působila jako učitelka a i děti se snažila vést k pohybu. "Maminka byla takovým dobrým vzorem, ale i vzorem ve střídmosti a pojetí života. Hodně jí šlo o životní prostředí," řekla dcera, která za ní každý den chodila do domova seniorů.

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku na konci loňského září 385 žen a 52 mužů, kterým bylo přes sto let.

K poslednímu září loňského roku nejvíc stoletých lidí bydlelo v Praze, a to 74. V Jihomoravském kraji žilo 65 a ve Středočeském 45 stoletých a starších osob.

 

Právě se děje

Další zprávy