Zemřel spolutvůrce Simpsonových, miliony odkázal charitě

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2015 8:54
Sam Simon je považován za tvůrce některých hlavních postav slavného seriálu. Po čtyřech sériích v roce 1993 tvůrčí tým opustil a začal se věnovat charitě.
Simpsonovi, ilustrační foto.
Simpsonovi, ilustrační foto. | Foto: Century Fox Television

New York - Americký televizní producent a scenárista Sam Simon, spolutvůrce animovaného seriálu Simpsonovi, zemřel v neděli ve věku 59 let. V Los Angeles to dnes oznámil jeho agent. Simon, který pět let bojoval s rakovinou, se kromě filmu intenzivně věnoval charitě a sociální práci.

Simon stál u zrodu legendárního seriálu v roce 1989 a je považován za tvůrce některých jeho hlavních postav.

Ještě před prací na Simpsonových se podílel na scénářích pro televizní seriál Taxi nebo pro televizní varietní pořad stanice Fox Show Tracey Ullmanové. Právě v něm se v roce 1987 poprvé Simpsonovi krátce objevili. Za jejich stvořitele je Simon považován spolu s Američany Mattem Groeningem a Jamesem Brooksem.

Po čtyřech sériích animovaného filmu Simon v roce 1993 tvůrčí tým opustil a začal se věnovat charitě. Vytvořil dobročinnou nadaci, která se zaměřuje na péči o psy z útulků a na jejich výcvik pro pomoc postiženým. V Los Angeles Simon založil potravinovou banku.

Podle umělcova agenta Andyho Patmana Simon krátce před smrtí odkázal svůj majetek humanitárním a dobročinným organizacím.

Seriál Simpsonovi, který se na českých obrazovkách objevil poprvé v roce 1993, baví diváky už sedmadvacátou sezonu. Zatím bylo natočeno 562 epizod.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy