Zemřel Ray Tomlinson, programátor, který vynalezl zavináč "@" a odeslal první e-mail všech dob

Michal Polák Michal Polák
6. 3. 2016 19:35
Ve věku 74 let zemřel internetový průkopník Ray Tomlinson, který v roce 1971 odeslal historicky první e-mail a rozhodl o používání symbolu „@“ Tomlinson byl v roce 2012 za své objevy v oblasti IT uveden do internetové síně slávy.
email, ilustrační foto
email, ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Ve věku 74 let zemřel internetový průkopník Raymond Tomlinson, který v roce 1971 odeslal historicky první e-mail a rozhodl o používání symbolu „@“ pro rozlišení uživatele a počítače v tomto druhu komunikace. Tomlinson v sobotu podlehl infarktu.

Tomlinson v 70 letech působil v bostonské firmě Bolton, Beranek and Newman, která měla zásadní vliv na rozvoj první verze internetu nazývané ARPANET. První email byl odeslán mezi dvěma počítači, které stály v těsné blízkosti a byly spojené pouze arpanetem. Tomlinson v minulosti řekl, že šlo o testovací zprávu, takže se jednalo o náhodně vybraná písmena. Je prý pravděpodobné, že šlo o sekvenci písmen „QWERTYUIOP“. Podle Tomlinsona byl první e-mail naprosto nedůležitý, proto se nezachoval.

Tomlinson je také považován za průkopníka symbolu @, který se do dneška používá v emailové komunikaci a slouží k odlišení identity uživatele počítače a samotné počítačové sítě. Symbol byl vybral proto, že se nevyskytuje ve jménech, takže zabránil potenciální dvojsmyslnosti.

Raymond Tomlinson byl v roce 2012 za své objevy v oblasti IT uveden do internetové síně slávy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy