Zemřel Ray Tomlinson, programátor, který vynalezl zavináč "@" a odeslal první e-mail všech dob

Michal Polák Michal Polák
6. 3. 2016 19:35
Ve věku 74 let zemřel internetový průkopník Ray Tomlinson, který v roce 1971 odeslal historicky první e-mail a rozhodl o používání symbolu „@“ Tomlinson byl v roce 2012 za své objevy v oblasti IT uveden do internetové síně slávy.
email, ilustrační foto
email, ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Ve věku 74 let zemřel internetový průkopník Raymond Tomlinson, který v roce 1971 odeslal historicky první e-mail a rozhodl o používání symbolu „@“ pro rozlišení uživatele a počítače v tomto druhu komunikace. Tomlinson v sobotu podlehl infarktu.

Tomlinson v 70 letech působil v bostonské firmě Bolton, Beranek and Newman, která měla zásadní vliv na rozvoj první verze internetu nazývané ARPANET. První email byl odeslán mezi dvěma počítači, které stály v těsné blízkosti a byly spojené pouze arpanetem. Tomlinson v minulosti řekl, že šlo o testovací zprávu, takže se jednalo o náhodně vybraná písmena. Je prý pravděpodobné, že šlo o sekvenci písmen „QWERTYUIOP“. Podle Tomlinsona byl první e-mail naprosto nedůležitý, proto se nezachoval.

Tomlinson je také považován za průkopníka symbolu @, který se do dneška používá v emailové komunikaci a slouží k odlišení identity uživatele počítače a samotné počítačové sítě. Symbol byl vybral proto, že se nevyskytuje ve jménech, takže zabránil potenciální dvojsmyslnosti.

Raymond Tomlinson byl v roce 2012 za své objevy v oblasti IT uveden do internetové síně slávy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy