Zemřel Ray Tomlinson, programátor, který vynalezl zavináč "@" a odeslal první e-mail všech dob

Michal Polák Michal Polák
6. 3. 2016 19:35
Ve věku 74 let zemřel internetový průkopník Ray Tomlinson, který v roce 1971 odeslal historicky první e-mail a rozhodl o používání symbolu „@“ Tomlinson byl v roce 2012 za své objevy v oblasti IT uveden do internetové síně slávy.
email, ilustrační foto
email, ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Ve věku 74 let zemřel internetový průkopník Raymond Tomlinson, který v roce 1971 odeslal historicky první e-mail a rozhodl o používání symbolu „@“ pro rozlišení uživatele a počítače v tomto druhu komunikace. Tomlinson v sobotu podlehl infarktu.

Tomlinson v 70 letech působil v bostonské firmě Bolton, Beranek and Newman, která měla zásadní vliv na rozvoj první verze internetu nazývané ARPANET. První email byl odeslán mezi dvěma počítači, které stály v těsné blízkosti a byly spojené pouze arpanetem. Tomlinson v minulosti řekl, že šlo o testovací zprávu, takže se jednalo o náhodně vybraná písmena. Je prý pravděpodobné, že šlo o sekvenci písmen „QWERTYUIOP“. Podle Tomlinsona byl první e-mail naprosto nedůležitý, proto se nezachoval.

Tomlinson je také považován za průkopníka symbolu @, který se do dneška používá v emailové komunikaci a slouží k odlišení identity uživatele počítače a samotné počítačové sítě. Symbol byl vybral proto, že se nevyskytuje ve jménech, takže zabránil potenciální dvojsmyslnosti.

Raymond Tomlinson byl v roce 2012 za své objevy v oblasti IT uveden do internetové síně slávy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy