Želva vážící 68 kilo utekla chovatelům, našli ji po dvou měsících kilometr od domova

ČTK ČTK
24. 8. 2020 15:47
Osmašedesátikilová želva Solomon, která odešla od svých chovatelů v americkém státě Tennessee, se našla po 74 dnech zhruba kilometr od domova. Patnáctiletý Solomon náležející k druhu želv ostruhatých, jež jsou třetí největší mezi želvami, se potuloval v údolí na staveništi, kde ho zpozoroval bdělý občan se synem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ze své ohrady ve městě Ashland Solomon odešel před více než dvěma měsíci a o jeho nálezu nyní informovala vděčná chovatelka Lynn Coleová.

Býložravé želvy ostruhaté se dožívají i 150 let a samci mohou vážit kolem 90 kilogramů. Jsou řazeny ke zranitelným druhům a v přírodě se vyskytují hlavně v subsaharské Africe.

Coleová podle agentury AP podotkla, že Solomon se nejspíš nevydal moc daleko, ale kolik toho "na svém výletě" opravdu urazil, zůstane neobjasněno. "Myslím, že se všechny detaily o jeho dobrodružství nedozvíme a stejně tak ani to, jak se mu podařilo utéct. Bez ohledu na to, co měl v úmyslu, je teď Solomon díky tomu pánovi a jeho synovi, kteří jeli náhodou kolem něj, zase zpět a do rodiny se vrátila radost," prohlásila Coleová. Solomon je prý v domácnosti od svého narození a majitelé mají v úmyslu nálezce odměnit.

Manželé Coleovi vyvěsili zprávy o ztrátě po celém městě i na sociální sítě, obrátili se i na zoo a zvířecí útulky. Navzdory mobilizaci velkého počtu lidí se ale Solomonovi podařilo zůstat dlouho v utajení. Až minulý týden zatelefonoval muž a sdělil, že želvu viděl nedaleko domu Coleových.

Manželé pak Solomona našli celého zabahněného, ale jinak bez velké újmy, protože měl asi po celou dobu k snědku dost trávy i květin. Po návratu dostal, co má nejraději - mísu melounu a brokolice. O tom, že je v pořádku, se ale ještě přesvědčí veterinář. Coleová řekla, že pro případ dalšího útěku dostane Solomon lokátor GPS.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy