Zdrogovaní klokani dělají kruhy v obilí

Kristina Winklerová
26. 6. 2009 13:03
Hobart - Záhada tajemných kruhů v obilí byla konečně rozřešena. Alespoň v Tasmánii, kde pole neničí ani mimozemšťané, ani vynalézaví uličníci, ale zdrogovaní klokani.

Vačnatci si totiž často a rádi pochutnávají na nezralých makovicích a v následném opojení skáčou divoce po poli, čímž vytvářejí podivné obrazce.

Australský spolkový stát je největším producentem legálně pěstovaného opia na světě. Omamná látka slouží pro potřeby farmaceutického průmyslu.

"Máme problém s klokany, kteří vniknou na pole s mákem, dostanou se do rauše a motají se v kruzích. Pak spadnou, " uvedla generální prokurátorka Lara Giddingsová ve zprávě věnující se místnímu odvětví pěstování opia.

Opium jim chutná

Klokani ale nejsou jediní, kdo tasmánským společnostem vyrábějícím léky ze sušených makovic způsobuje problémy.

Rostlinky ráda okusují také divoká nebo hospodářská zvířata pasoucí se v okolí. Všechna se pak podle svědků chovají velmi podivně.

"Slyšel jsem už řadu historek o ovcích, které po sklizni snědly trochu makovic a pak chodily stále v kruzích," svěřil se Rick Rockliff, zástupce jedné z firem.

Zhruba polovina surového materiálu pro výrobu morfinu a dalších opiátů na světě pochází z Tasmánie. Na pět set farmářů pěstuje rostlinky na téměř 50 tisících akrech půdy.


 

Právě se děje

Další zprávy