Vyděšení vesničané natočili sérii útoků sibiřského tygra. Takto se dobýval do auta

Obyvatele vesnice Lin-chu na severovýchodě Číny vyděsila nečekaná návštěva zatoulaného tygra sibiřského. Při potulování po vesnici zranil ženu, která se procházela po poli a nestihla zvířeti utéct. Poté napadl další obyvatele, kteří se mu snažili ujet automobilem. I přes okamžitou reakci lesníků trval odchyt tygra dlouhých 10 hodin. Dramatické momenty zvířecího napadení natočili tamní obyvatelé.
Zatoulaný sibiřský tygr vyděsil obyvatele čínské vesnice. Jeho odchyt trval deset hodin. | Video: Reuters

Tygra sibiřského ve vesnici Lin-chu v provincii Chej-lung-ťiang poprvé spatřili v pátek ráno. Tamní obyvatel Čang Šou-č' okamžitě zavolal policii. "Najednou jsem byl v šoku, protože jsem uviděl tygra. Byl asi tak velký jako tele a číhal pod elektrickým vedením. Setkal jsem se s ním tváří v tvář," popisuje Čang Šou-č' svůj zážitek.

Policisté ve spolupráci s lesníky okamžitě začali záchrannou akci. Mezitím tygr napadl tamní ženu, která při procházce po poli zůstala šokovaně stát a nedokázala před tygrem utéct. Záběry kolemjdoucích z mobilního telefonu ukazují, jak tygr v několika sekundách povalil ženu na zem a poté běžel dál. Napadenou obyvatelku okamžitě převezli do nejbližší nemocnice.

"Žena utrpěla pět velkých ran na pravém rameni. Její stav je nyní po operaci stabilizovaný. Pomůžeme jí, aby se z toho dostala co nejdříve," uvedl lékař Li Čchi z tamní nemocnice.

Potom co tygr utekl od zraněné ženy, napadl další obyvatele jedoucí v automobilu. Žádná zranění neutrpěli, ale zvíře jim rozbilo okenní sklo u vozidla. "Snažila jsem se tu ženu z dálky varovat, protože šla přesně tam, kde byl tygr. S tetou jsme pak vystoupily a křičely na ni z plných plic. Potom žena utekla, tak jsme nasedly do auta. Už bylo ale příliš pozdě, abychom mohly tygrovi ujet. On pak přiběhl a rozbil nám okno," uvádí řidička napadeného automobilu.

Tygr se po několika hodinách potulování po vesnici schoval v příkopu. Jeho okolí policisté ohradili a vyzvali všechny obyvatele, aby nevycházeli ze svých domovů. V nočních hodinách se poté lesníkům podařilo zvíře zasáhnout čtyřmi ranami z uspávací pušky. Po dalších třech hodinách nalezli spícího tygra v lese, naložili ho a odvezli na prohlídku do záchranné zvířecí stanice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy