Stávka v Kensingtonském paláci. Zaměstnanci královské rodiny protestují proti škrtům

jaz
25. 2. 2016 10:05
Londýnské sídlo prince Williama a vévodkyně Catherine čelí nespokojenosti svých zaměstnanců, kteří kvůli škrtům přijdou ročně o tisíce liber. Podle odborů se změna v pracovních smlouvách promítne v životní úrovni pracovníků, z nichž mnozí pracují u královské rodiny dlouhá léta. Přestože jednání mezi odbory a Kensingtonským palácem nadále pokračují, zaměstnanci si již odhlasovali, že stávka bude. Podle mluvčího paláce problémy nijak nezasahují do chodu domu ani královské rodiny.
vévodkyně Catherine, princ George, princ William
vévodkyně Catherine, princ George, princ William | Foto: Reuters

Londýn – Kensingtonský palác, londýnské sídlo prince Williama a vévodkyně Catherine, se v těchto dnech potýká s nevyřešenými spory se zaměstnanci budovy. Královští úředníci jim zkrátili pracovní dobu, což se promítne na jejich výplatních páskách.

Zaměstnanci proto chystají stávku, informoval deník Metro.

"Ve smlouvě je uvedeno, že mohou snižovat odměny a oni je také snižují v ranních hodinách a na konci směny. Bude mi to tu chybět, pokud budu muset odejít, ale nemohu pokračovat v práci, pokud to půjde takhle dál," řekl jeden ze zaměstnanců paláce.

Do stávky plánují vstoupit i ti, kteří pracují pro královskou rodinu už více jak deset let. Vesměs se shodují, že kvůli finanční odměně u dvora rozhodně nezůstávají. Přesto je zkrácení pracovní doby a následně i mzdy citelně zasáhne. Někteří zaměstnanci totiž přijdou od tří do pěti tisíc liber ročně (přes 100 tisíc až 170 tisíc korun).

Unie veřejných a komerčních služeb podle deníku Metro vede dialog s královskými úředníky a snaží se vyjednat kompromis, který by zachoval pracovní místa i životní úroveň zaměstnanců. Ti se povětšinou starají o celý objekt Kensingtonského paláce, který je částečně otevřen veřejnosti. Pečují o exponáty, střídají se za pokladnou, provází turisty zpřístupněnou částí domu a udržují i podnájem budoucího krále Velké Británie.

"Velmi si vážíme našich zaměstnanců a doufáme ve vzájemně uspokojivou dohodu," řekl mluvčí Kensingtonského paláce. Hrozící stávka, do které se podle všeho nezapojí přímí zaměstnanci Williama a Kate, chod domu zatím neovlivnila. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy