Zámek Manětín chystá speciální svatební prohlídky

Ilona Víchová
15. 2. 2012 10:11
Rádi byste měli svatbu přesně podle svých představ? Zkuste si v únoru projít svatební zámek Manětín
Foto: zdroj: www.zamek-manetin.cz

V Plzeňském kraji leží městečko Manětín, které je vyhlášené svým zámkem. Pokud vybíráte vhodnou lokalitu na svatební obřad, máme pro vás jeden tip - barokní zámek s romantickou atmosférou.

Správa památky se rozhodla v měsíci únoru uspořádat pro snoubence speciální svatební pohlídky, kde si mohou páry svou svatbu snů vymyslet doslova podle svých představ. Zámek Manětín je páry, kteří chystají svatbu velmi vyhledávaný. Jde o vyhlášenou svatební destinaci v okolí Plzně.

zdroj: www.zamek-manetin.cz
zdroj: www.zamek-manetin.cz | Foto: zdroj: www.zamek-manetin.cz

Kromě jiných akcí jsou pro snoubence připravené speciální prohlídky. Snoubenci si mohou přijít prostory prohlédnout i s celou rodinou. K dispozici budou k nahlédnutí nejen exteriéry, ale hlavně interiéry, v nichž by se svatba mohla konat. Zájemci si mohou pohovořit s pracovnicí zámku, která se vyzná ve využití objektu pro svatby.

Prohlédnout a vybrat datum

Na místě se dozvíte více o službách, které zámek Manětín nabízí. Prohlídky se konají 18. února. Možnost nahlédnout do slavnostních prostor dostanou návštěvníci od 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a v 15:00. Páry se musí předem přihlásit, protože je kapacita prohlídek omezená. Termín je možné rezervovat na e-mailu [email protected].

V hlavním sále budou k vidění i svatební kytice z květinového studia Elissa Plzeň. Stejně tak si mohou nevěsty prohlédnout svatební a společenské šaty ateliéru Kirké z Plzně. Pohoštění v podobě luxusního svatebního dortu, koláčků a slaného rautového pečiva připraví Pekařství Malinová z Kaznějova. Kromě jiného, budou k vidění ukázky svatebních fotografií, snubní prsteny a v přízemí zámku připraví restaurace svatební tabule a menu pro inspiraci.

Svatební zámek Manětín

Průměrně se na zámku ročně koná okolo třiceti pěti svateb. Na letošní rok je už zamluvených dvacet šest svateb. Na speciální únorové prohlídky se již přihlásilo dvanáct párů. Svatby se konají na různých místech, například v hlavním sále nebo venku v nádherně upraveném zámeckém parku.

zdroj: www.zamek-manetin.cz
zdroj: www.zamek-manetin.cz | Foto: zdroj: www.zamek-manetin.cz

Až do dubna je zámek pro veřejnost uzavřený. V měsíci dubnu budou návštěvní hodiny jen o víkendech od deseti do čtyř hodin. V květnu se zámek pro návštěvníky otevře již v pravidelných intervalech od úterý až do neděle ve stejný čas.

Z kroniky zámku

V roce 1560 zámek převzali z rukou Švamberků Hrobčičtí. Po třicetileté válce došlo k stavebním úpravám, které setřely renesanční ráz stavby. Na barokní stavbu byl zámek předělán za Václava Josefa Lažanského v roce 1712. Zámek byl výrazně rozšířený. Charakter se barokní přestavbou zcela změnil. Svah na náměstí byl uměle vyrovnaný trojicí vysokých teras, ozdobený kašnami a barokními sochami.

V roce 1945 byl jako konfiskát přidělený Státním statkům a lesům. Stal se sídlem ředitelství lesního závodu. 1. ledna 2002 byl manětínský zámek s areálem parku prohlášen Národní kulturní památkou a v současné době je v péči plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy