Ke spokojenému životu je zapotřebí zdravý organismus, jehož nedílnou součástí je i zdravý chrup, tedy rovné zuby. Ty se jednoduše čistí, a tím pádem se snáze předchází tvorbě zubních kazů a zánětům dásní. Zdravé rovné zuby vám také zaručí krásný úsměv, který vám dodá sebevědomí.
V současné době se stále častěji pro ortodontickou léčbu rozhodují dospělí lidé. Důvodem jsou vyspělejší postupy léčby, které jsou mnohdy téměř bezbolestné a dalším lákadlem pro ně je právě vidina dokonalého úsměvu.
Snímací rovnátka
Rovnátka v podobě snímacích dlah se využívají často u dětí v období růstu zubů, aby se předešlo vzniku zubních vad. Vhodná jsou také k předléčení před použitím jiného typu rovnátek. Setkat se s nimi však můžete i v retenční fázi léčby, kdy se postarají o udržení zubů v požadované poloze. Tento typ rovnátek patří k nejlevnějším, ale oproti jiným variantám není příliš účinný.
Fixní rovnátka
Nejběžnější jsou stále fixní rovnátka, která se na zuby připevňují z přední, nebo zadní strany. Většinou se skládají z kovových zámečků s gumičkami a o rovnání zubů se stará ortodontický drátek.
Fixní rovnátka si můžete vybrat v několika variantách. Ta základní má zámečky kovové, ale oblíbené jsou i estetické materiály. V barvě zubů se vyrábějí zámečky keramické a ještě méně nápadné jsou zámečky safírové, které jsou téměř neviditelné.
V nabídce fixních rovnátek naleznete také samoligovací rovnátka. Jejich hlavní výhodou je absence gumiček. Ortodontický drát je uchycen uvnitř zámečků a díky vestavěnému mechanismu s ním lze pohybovat.
Nevýhodou pevných rovnátek je značné nepohodlí, komplikovanější čištění zubů a časté odřeniny dásní, vnitřních stran tváří nebo jazyka. Naopak výhodou je vysoká účinnost léčby naprosté většiny vad chrupu.
Neviditelná rovnátka
V posledních letech se do popředí zájmu dostávají rovnátka neviditelná. Jde o systém průhledných plastových fólií Invisalign. Snímací dlahy jsou vyrobené s využitím speciálního 3D softwaru na míru každému pacientovi.
Na základě naplánovaného postupu léčby se zhotoví sada fólií, z nich každá má za úkol posunout zuby o kousek blíže k požadované poloze. Po uplynutí přibližně 2 týdnů dojde k výměně za další fólii v pořadí.
Dlahy je potřeba nosit alespoň 22 hodin denně. Ale vyndávají se před každým jídlem a také pravidelnou zubní hygienou, což ji činí naprosto bezproblémovou. Samozřejmě je možné rovnátka z úst vyndat kdykoli podle potřeby. Jejich nošení je bezbolestné a navíc fólie nejsou v podstatě vůbec vidět.
Oproti fixním rovnátkům je výrazně kratší i celková doba léčby, po kterou je budete nosit.
Obvykle se pohybuje v řádech měsíců. Za zmínku jistě stojí také fakt, že neviditelná rovnátka se hodí ke srovnání všech zubních vad.
Perfektní úsměv sice nezískáte ze dne na den a také to nebude zadarmo, ale vaše zdraví a nabyté sebevědomí za ten čas i peníze bezesporu stojí.