Záhadný kód na Twitteru armády spustil hádky o jaderném útoku. Napsalo ho omylem dítě

Magazín Magazín
31. 3. 2021 18:00
Na twitterovém účtu amerických strategických sil se o víkendu objevil záhadný příspěvek, který někteří uživatelé mylně považovali za tajný kód pro zahájení atomového úderu. Po několika dnech nejistoty se však objasnilo, že za záhadnými šiframi stálo neposedné dítě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Internetoví detektivové měli o víkendu nabitý program. Snažili se totiž rozluštit tajuplný příspěvek na oficiálním twitterovém účtu amerických strategických sil, který obsahoval následující znaky: ;l;;gmlxzssaw,. Podivný kód si hned po zveřejnění začal žít vlastním životem a stal se předmětem konspiračních teorií a hádek na sociálních sítích. Informoval o tom deník New York Post.

Americké strategické síly mají mimo jiné na starost jaderné zbraně, a tak někteří uživatelé sociální sítě v nadsázce spekulovali o tom, jestli zmíněná šifra neslouží k jejich vypuštění. Jiní se domnívali, že se profilu zmocnili hackeři. Další část se pak přikláněla k závěru, že se správci twitterového účtu jen prošla po klávesnici kočka a nedopatřením stiskla klávesu enter. 

Krátce nato však záhadná hatmatilka z Twitteru zmizela a nahradil ji příspěvek, ve kterém se strategické velení omlouvalo za zmatek a nabádalo veřejnost, aby kódu nevěnovala pozornost. Novináři ze zpravodajského webu Daily Dot ovšem okamžitě využili ústavní právo na poskytnutí informací a vyžádali si od bezpečnostních složek vysvětlení.

Ty následně vyvrátily, že by jim omylem unikl kód pro atomový útok. "K žádnému ohrožení bezpečnosti nedošlo ani nás nenapadli hackeři. Správce našeho twitterového účtu, který momentálně pracuje na dálku z domova, nechal svůj počítač na chvíli bez dozoru. Jeho malé dítě mezitím využilo příležitost, začalo si hrát s klávesnicí a nedopatřením přidalo tweet," odrazilo strategické velení všechny spekulace.

Mohlo by vás zajímat: Kim Čong-un s manželkou a vědci jásali nad testem jaderné zbraně

Severokorejský diktátor Kim Čong-un uspořádal pro své vědce megalomanské setkání, aby si gratulovali k poslednímu pokusu s údajnou vodíkovou pumou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 53 minutami

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy