Záhada tajemných válců vyřešena: člověk je neuválel, to vítr si hrál na sochaře

Magazín Magazín
4. 2. 2019 15:12
Lesník Brian Bayliss z hrabství Wiltshire v jihozápadní Anglii si v sobotu na poli nedaleko městečka Marlborough všiml šesti sněhových válců. Přestože je 51letý Brit nejprve považoval za umělecké dílo, všiml si, že k nim nevedou žádné lidské stopy, a došlo mu, že narazil na vzácný přírodní úkaz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

"Nikdy před tím jsem nic takového neviděl," nechal se slyšet Bayliss. Když se k válcům přiblížil, zjistil, že jejich středem pronikají sluneční paprsky. "Celé mi to nedávalo smysl," citovala anglického lesníka britská BBC.

Při focení v sobotu ráno si Bayliss všiml, že k válcům nevedou žádné stopy, a došlo mu, že tak musely vzniknout přirozeně. 

"Jsou to nádherné fotky velmi raritního meteorologického jevu. Brian měl štěstí, že je mohl spatřit," uvedl k tomu meteorolog britské stanice BBC Ian Fergusson.

Podobné objekty nejčastěji vznikají na rovném otevřeném terénu při teplotách kolem jednoho stupně Celsia a větrného počasí. Sníh musí být zároveň vlhký a sypký. Tenká vrstva sněhu se pak jemně nabaluje na led. Výsledný válec pak vypadá jako balík sena, kobliha nebo piškotová roláda. 

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy