Záhada tajemných válců vyřešena: člověk je neuválel, to vítr si hrál na sochaře

Magazín Magazín
4. 2. 2019 15:12
Lesník Brian Bayliss z hrabství Wiltshire v jihozápadní Anglii si v sobotu na poli nedaleko městečka Marlborough všiml šesti sněhových válců. Přestože je 51letý Brit nejprve považoval za umělecké dílo, všiml si, že k nim nevedou žádné lidské stopy, a došlo mu, že narazil na vzácný přírodní úkaz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

"Nikdy před tím jsem nic takového neviděl," nechal se slyšet Bayliss. Když se k válcům přiblížil, zjistil, že jejich středem pronikají sluneční paprsky. "Celé mi to nedávalo smysl," citovala anglického lesníka britská BBC.

Při focení v sobotu ráno si Bayliss všiml, že k válcům nevedou žádné stopy, a došlo mu, že tak musely vzniknout přirozeně. 

"Jsou to nádherné fotky velmi raritního meteorologického jevu. Brian měl štěstí, že je mohl spatřit," uvedl k tomu meteorolog britské stanice BBC Ian Fergusson.

Podobné objekty nejčastěji vznikají na rovném otevřeném terénu při teplotách kolem jednoho stupně Celsia a větrného počasí. Sníh musí být zároveň vlhký a sypký. Tenká vrstva sněhu se pak jemně nabaluje na led. Výsledný válec pak vypadá jako balík sena, kobliha nebo piškotová roláda. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy