Záhada tajemných válců vyřešena: člověk je neuválel, to vítr si hrál na sochaře

Magazín Magazín
4. 2. 2019 15:12
Lesník Brian Bayliss z hrabství Wiltshire v jihozápadní Anglii si v sobotu na poli nedaleko městečka Marlborough všiml šesti sněhových válců. Přestože je 51letý Brit nejprve považoval za umělecké dílo, všiml si, že k nim nevedou žádné lidské stopy, a došlo mu, že narazil na vzácný přírodní úkaz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

"Nikdy před tím jsem nic takového neviděl," nechal se slyšet Bayliss. Když se k válcům přiblížil, zjistil, že jejich středem pronikají sluneční paprsky. "Celé mi to nedávalo smysl," citovala anglického lesníka britská BBC.

Při focení v sobotu ráno si Bayliss všiml, že k válcům nevedou žádné stopy, a došlo mu, že tak musely vzniknout přirozeně. 

"Jsou to nádherné fotky velmi raritního meteorologického jevu. Brian měl štěstí, že je mohl spatřit," uvedl k tomu meteorolog britské stanice BBC Ian Fergusson.

Podobné objekty nejčastěji vznikají na rovném otevřeném terénu při teplotách kolem jednoho stupně Celsia a větrného počasí. Sníh musí být zároveň vlhký a sypký. Tenká vrstva sněhu se pak jemně nabaluje na led. Výsledný válec pak vypadá jako balík sena, kobliha nebo piškotová roláda. 

 

Právě se děje

Další zprávy