Za sto let kolonizujeme oběžnou dráhu, tvrdí NASA

jaz
25. 9. 2014 7:00
Podle odborníků z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) budeme do konce století schopni přesídlit do vesmíru. Nyní na to ale ještě nejsme připraveni.
Foto: NASA / School Colegiul National Mircea cel Batran

Praha – Dr. Al Globus, pracovník NASA, se v posledních letech zabývá přesídlením lidí do vesmíru. Nyní tvrdí, že díky našim vědeckých i finančním schopnostem budeme moci začít stavět první město mimo Zemi už koncem tohoto století.

Vize rotujících vesmírných staveb na oběžné dráze Země, které pojmou až tisíce lidí, se zdá Globusovi víc než reálná. Problém nevidí ani ve stavu bez tíže. Ve vesmírném městečku by totiž panovala umělá gravitace, takže děti by vyrůstaly už se silnými svaly a mohly se tak vyrovnat s podmínkami na Zemi. V roce 2100 už totiž bude možná lidstvo osidlovat vesmír a na Zem bude létat jen na dovolenou.

Jeden z návrhů vesmírné osady
Jeden z návrhů vesmírné osady | Foto: NASA / School Colegiul National Mircea cel Batran

Nutné je ale ještě splnit určité kroky, bez kterých není možné se přestěhovat. V první řadě je nutné snížit náklady na přepravu raketami, musíme být ve vesmíru také zcela soběstační a dokázat si obstarat potravu a zabezpečit solární energii. Dalším krokem expertů bude vymyslet stínění vesmírné osady před slunečním zářením.

"Pokud se jako lidé rozhodneme, že to uděláme, jsme schopni to zvládnout. Máme totiž vědecké i finanční možnosti, takže není důvod, proč bychom to nemohli udělat," řekla Al Globus Daily Mail s tím, že je ale nutné se vyhnout v příštích letech katastrofám, jakými by byly například ty jaderné.

Války nám mohou stěhování do vesmíru zhatit

"Klíčem k úspěchu by bylo, kdyby se lidé na Zemi konečně přestali navzájem zabíjet a všechen čas a peníze investovali do kosmických sídel," míní Globus, který by byl prý velmi překvapený, kdyby ke kolonizaci nakonec nedošlo.

Globus společně s NASA vyhlásil soutěž pro studenty, aby si vyzkoušeli své dovednosti v umění, vědě, matematice a inženýrství a navrhli takovouto vesmírnou osadu. Zatím přišla řada návrhů nejen z USA.

Sám Dr. Al Globus ale přiznává, že zatím nejsme dostatečně zralí, abychom začali budovat takovýto projekt. V příštích letech, ale budou prý vesmírné stavby finančně proveditelné a pro naše potomky let do vesmíru stejně běžný, jako třeba cesta z Prahy do New Yorku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy