Za sto let kolonizujeme oběžnou dráhu, tvrdí NASA

jaz
25. 9. 2014 7:00
Podle odborníků z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) budeme do konce století schopni přesídlit do vesmíru. Nyní na to ale ještě nejsme připraveni.
Foto: NASA / School Colegiul National Mircea cel Batran

Praha – Dr. Al Globus, pracovník NASA, se v posledních letech zabývá přesídlením lidí do vesmíru. Nyní tvrdí, že díky našim vědeckých i finančním schopnostem budeme moci začít stavět první město mimo Zemi už koncem tohoto století.

Vize rotujících vesmírných staveb na oběžné dráze Země, které pojmou až tisíce lidí, se zdá Globusovi víc než reálná. Problém nevidí ani ve stavu bez tíže. Ve vesmírném městečku by totiž panovala umělá gravitace, takže děti by vyrůstaly už se silnými svaly a mohly se tak vyrovnat s podmínkami na Zemi. V roce 2100 už totiž bude možná lidstvo osidlovat vesmír a na Zem bude létat jen na dovolenou.

Jeden z návrhů vesmírné osady
Jeden z návrhů vesmírné osady | Foto: NASA / School Colegiul National Mircea cel Batran

Nutné je ale ještě splnit určité kroky, bez kterých není možné se přestěhovat. V první řadě je nutné snížit náklady na přepravu raketami, musíme být ve vesmíru také zcela soběstační a dokázat si obstarat potravu a zabezpečit solární energii. Dalším krokem expertů bude vymyslet stínění vesmírné osady před slunečním zářením.

"Pokud se jako lidé rozhodneme, že to uděláme, jsme schopni to zvládnout. Máme totiž vědecké i finanční možnosti, takže není důvod, proč bychom to nemohli udělat," řekla Al Globus Daily Mail s tím, že je ale nutné se vyhnout v příštích letech katastrofám, jakými by byly například ty jaderné.

Války nám mohou stěhování do vesmíru zhatit

"Klíčem k úspěchu by bylo, kdyby se lidé na Zemi konečně přestali navzájem zabíjet a všechen čas a peníze investovali do kosmických sídel," míní Globus, který by byl prý velmi překvapený, kdyby ke kolonizaci nakonec nedošlo.

Globus společně s NASA vyhlásil soutěž pro studenty, aby si vyzkoušeli své dovednosti v umění, vědě, matematice a inženýrství a navrhli takovouto vesmírnou osadu. Zatím přišla řada návrhů nejen z USA.

Sám Dr. Al Globus ale přiznává, že zatím nejsme dostatečně zralí, abychom začali budovat takovýto projekt. V příštích letech, ale budou prý vesmírné stavby finančně proveditelné a pro naše potomky let do vesmíru stejně běžný, jako třeba cesta z Prahy do New Yorku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy