Za pivo platí zákazníci olejem. Mnichovská pivnice neměla na čem smažit řízky

Magazín Magazín
21. 7. 2022 10:44
Šalamounsky si mnichovská pivnice poradila s nedostatkem oleje na světovém trhu. Zákazníci jí za pivo platí lahví slunečnicového oleje. Nálevna tak má jistotu, že bude mít dost zásob na smažení řízků.
Video: Reuters

Vzhledem k tomu, že 80 procent světové produkce slunečnicového oleje pochází z válčícího Ruska a Ukrajiny, potýká se Evropa s výpadkem v jeho zásobování. Vedení Giesinger Brewery, pivovaru a pivnice v jednom, nabízí zákazníkům za litr slunečnicového oleje litr jejich oblíbeného piva.

"Přišli jsme s tím nápadem, když nám v kuchyni olej došel, proto jsme museli něco vymyslet," vysvětluje manažer pivnice Erik Hoffman. Lahve řepkového a slunečnicového oleje chybí na pultech německých supermarketů od začátku únorové invaze Ruska na Ukrajinu a řada obchodů v případě exktraktu ze slunečnicových semen přešla na přídělový systém. 

Zákazníci pivovaru a pivnice Brewery v mnichově platí za pivo olejem.
Zákazníci pivovaru a pivnice Brewery v mnichově platí za pivo olejem. | Foto: Reuters

"Sehnat olej je velmi složité. Když potřebujete 30 litrů týdně a seženete jich jen 15, dojdete do bodu, kdy už prostě řízky smažit nemůžete," vysvětluje Hoffman a dodává, že výměnný obchod pivnici dosud vynesl 400 litrů oleje. 

Nabídka je ekonomicky výhodná. Zatímco pivo v Německu vyjde na něco kolem sedmi euro, za lahev slunečnicového oleje kupující zaplatí přibližně 4,5 eura.

Na originálním způsobu platby vydělal třeba zákazník Moritz Baller. Když vezl na Ukrajinu humanitární pomoc, nakoupil tam rovnou 80 litrů slunečnicového oleje. Cenný náklad nakonec vyměnil za čtyři basy piv. "Je to skvělá propagační kampaň," dodává k tomu Baller. "Dostaneme levné pivo a pivovaru Giesinger to také pomůže."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy