Za Harryho a Meghan se postavili kanadští sousedi. Chtějí je chránit před bulvárem

Magazín Magazín
2. 3. 2020 12:40
Princ Harry a vévodkyně Meghan od dubna nebudou úřadujícími členy královské rodiny a kanadská vláda nedávno oznámila, že jim během pár týdnů zruší také placenou ochranku. Naštěstí ale mají dobré kanadské sousedy.
Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodové ze Sussexu, navštívili Kanadský dům v Londýně (7. ledna 2020)
Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodové ze Sussexu, navštívili Kanadský dům v Londýně (7. ledna 2020) | Foto: Reuters

Kanadští obyvatelé části North Saanich na ostrově Vancouver v Kanadě spojili síly a rozhodli se ochránit svoje populární sousedy - prince Harryho, vévodkyni Meghan a jejich syna Archieho před nájezdy paparazziů. 

Vévodové se v Britské Kolumbii usadili v listopadu částečně i proto, aby se vyhnuli zájmu bulvárních médií. Přesto rodina pozornosti neunikla a některé zahraniční deníky uvádí, že bulvární novináři prosí mimo jiné místní majitele lodí, aby je svezli a oni mohli vyfotit sídlo vévodů alespoň z lodi. 

Harry a Meghan nedávno pohrozili, že se budou soudit za fotky, na kterých zachytil jeden z bulvárních novinářů vévodkyni, jak s Archiem venčí psy. Někteří obyvatelé dokonce naléhali na kanadskou policii, aby zasáhla. 

Ostrovní komunita čítající 11 tisíc lidí se nakonec rozhodla vzít věc do svých rukou. Když jeden z provozovatelů lodních taxi odmítl svézt japonského bulvárního fotografa, zavolala mu prý vévodkyně Meghan osobně a poděkovala mu. Obyvatelé si dokonce předávají informace o pohybu bulvárních fotografů na Facebooku. 

Kavárna, do které si zase Harry chodí pravidelně pro sendviče, byla označena za nenovinářskou zónu. "Řekla bych, že je chráníme. Nejsme vlezlí. Nechte je žít jejich život," citovala místní kanadská televize CHEK News jednu z obyvatelek. 

"Jsme velmi malá komunita a nemáme rádi cizí lidi, kteří se schovávají v křoví s foťáky," uvedl pro kanadskou televizní stanici CTV News lodní taxikář Reg Kirkham. 

"Nemáme rádi cizí lidi, kteří se schovávají v křoví s foťáky," říká jeden ze sousedů vévodů.
"Nemáme rádi cizí lidi, kteří se schovávají v křoví s foťáky," říká jeden ze sousedů vévodů. | Foto: Reuters

Místní podle britského deníku The Guardian také požádali úřady o další stromky a cedule, které mají zakrýt pozemek vévodů ze všech stran a zabránit tak pronikání cizích lidí.

"Žijeme na jednom z nejhezčích míst světa, jsme tady v bezpečí a v klidu. Hledíme si každý svého," dodal Kirkham s tím, že v okolí žije spousta slavných a bohatých sousedů, nikdo to však nemá potřebu vytrubovat. 

Vévodové byli naivní

Novozélandský deník Stuff citoval novináře Dana Woottona, podle kterého byla představa vévodů o tom, že budou v Kanadě žít mimo dosah bulvárního zájmu, naivní. 

Sousedství, ve kterém vévodové přebývají.
Sousedství, ve kterém vévodové přebývají. | Foto: Reuters

Vévodové sice od listopadu žijí v Kanadě, nechávají si však také svoje sídlo ve Windsoru, které dostali od královny, ale jehož renovaci musí zpětně zaplatit. Souvisí to s jejich lednovým rozhodnutím vzdát se práv a povinností vyplývajících z jejich aktivních rolí v britské královské rodině.

Harry a Meghan v lednu prohlásili, že celou věc promysleli a nechtějí se nadále naplno věnovat svým královským rolím. Vnuk královny Alžběty II. a jeho rodina původně plánovali některé své povinnosti v rámci rodiny vykonávat a zároveň se stát finančně nezávislými.  

Buckinghamský palác ale na konci ledna sdělil, že Harry a Meghan nebudou placeni z veřejných prostředků a nebudou mít žádné závazky plynoucí z příslušnosti ke královské rodině. Princ později přiznal, že je z toho smutný. Britská královna jim mimo jiné zakázala také používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Pár nyní údajně promýšlí novou oficiální značku, pod kterou budou mít i webové stránky či účet na Instagramu, a také zřízení neziskové organizace.

Kanadská vláda minulý týden oznámila, že během několika týdnů přestanou zajišťovat ochranu vévodů a jejich syna. Podle kanadských médií by ochrana rodiny přišla zemi na dvacet milionů kanadských dolarů ročně (344 milionů korun).

Video: Říkejte mi jen Harry, řekl vévoda po návratu do Británie

Říkejte mi jen Harry, poručil si vévoda na jedné z posledních oficiálních akcí | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy