Z uhlíku a vody. Bill Gates vyvíjí kondomy pro 21. století

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
11. 6. 2014 8:00
Zakladatel Microsoftu před časem přislíbil laboratořím milion dolarů za to, že přijdou na nový způsob výroby prezervativů. Australští vědci jsou podle všeho na správné cestě.
Australská laboratoř
Australská laboratoř | Foto: YouTube

Wollongong (Austrálie) – Nejbohatší muž planety a vizionář Bill Gates v uplynulém roce daroval prostřednictvím své organizace Bill & Melinda Foundation 11 vědeckým pracovištím grant ve výši 100 tisíc dolarů (zhruba dva miliony korun), aby vyvinuly kondom pro 21. století.

Po dobu existence tohoto druhu antikoncepce se totiž technologie výroby nijak nezměnila a mnozí spotřebitelé si stěžují na nepohodlí, kvůli kterému poté kondomy vůbec nevyužívají.

Jak nový prezervativ vypadá?
Jak nový prezervativ vypadá? | Video: YouTube

To ovšem vede ke zvýšenému počtu nakažených HIV a přenosu dalších pohlavních chorob či nechtěným těhotenstvím.

Na Univerzitě ve Wollongongu nedaleko australského Sydney začala na vývoji nového prototypu pracovat i laboratoř pod vedením Roberta Gorkina.

"Co teď mohu říci, je, že jsme dali dohromady tým významných vědců, mikrobiologů a biomedicínských inženýrů. Musíme navrhnout kondomy, které by zvyšovaly sexuální rozkoš a muži by je chtěli používat," řekl Gorkin serveru WinBeta.

Vědci bojují za 33 milionů lidí nakažených HIV

Dosud se jim podařilo vyvinout materiál na bázi hydrogelu, který je podle všeho měkčí než latex a má také disponovat větší elasticitou. Tato látka podle Gorkina připomíná vlastnosti lidské kůže, takže by člověk neměl přítomnost prezervativu vůbec postřehnout.

Hydrogel má na první pohled gelovou konzistenci a běžně se používá při výrobě kontaktních čoček nebo sprchových gelů.

Na univerzitě v Manchesteru, která také získala grant Billa Gatese, vyvinul vědecký tým materiál smícháním grafenu a elastického polymeru. Tvůrci sázejí na tuto formu uhlíku, která by měla být nejpevnějším materiálem velmi podobným latexu.

Robert Gorkin vede tým australských vědců.
Robert Gorkin vede tým australských vědců. | Foto: YouTube

Další granty získaly dvě laboratoře v Bostonu, které použily na vývoj kondomů nanotechnologie.

Australští vědci doufají, že zanedlouho vytvoří prototyp a dostanou svolení od nadace Billa a jeho ženy Melindy, které s sebou nese i milion dolarů na vývoj produktu.

Podle serveru The Independent používání kondomů v současné době ustupuje právě kvůli jejich nepohodlnosti. Tento druh antikoncepce používá odhadem kolem 750 milionů lidí na celém světě, nakažených virem HIV je přitom 33 milionů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy