Náctiletá dívka točí videa, která vyvolávají "mozkový orgasmus". YouTube je teď maže

mdan mdan
12. 6. 2019 6:01
YouTube zavedl přísnější pravidla, která se dotkla i ASMR videí. Ta navozují u diváků příjemné pocity, pro které se vžilo označení "mozkový orgasmus". Zákaz se dotkl i tvorby třináctileté Američanky Makenny Kellyové. Ta proti restrikcím protestuje a považuje novou politiku YouTube za diskriminaci. "Potrestejte pedofily a kyberšikanu, a ne tvůrce," řekla její matka.
Videa Makenny Kellyové mají způsobit mozkový orgasmus. | Video: Life with MaK/YouTube

YouTube v poslední době zaplavují takzvaná ASMR videa, která mají v divácích navozovat příjemné pocity a způsobit jim "mozkový orgasmus". Autoři v nich šeptají, skládají papír, píšou na klávesnici nebo srkají limonádu. Tyto zvuky pak u diváků vyvolávají například husí kůži či mravenčení kolem hlavy a páteře. 

Videa jsou založená především na příjemném zvuku, obraz se pak zaměřuje na konkrétní činnost nebo člověka, který mluví, nejčastěji na mladou ženu. Podle odborníků mohou za zálibu v těchto zvucích vzpomínky na dětství nebo jiné příjemné chvíle. Fenoménu si všimlo mnoho youtuberů, kteří se ve videích zaměřují především na zvukovou stopu.

Miliony zhlédnutí šepotu a dotýkání se předmětů 

Jednou z nich je i třináctiletá Makenna Kellyová, která vydává videa pod přezdívkou Life with MaK. Americkou dívku sleduje na YouTube 1,5 milionu diváků a je tak známá, že se z některých jejích videosekvencí staly i memy. 

Kellyová ve svých videích šeptá, dotýká se různých předmětů, jí nebo pije, což jí vysloužilo miliony zhlédnutí. A podle amerického webu Business Insider vydělává tisíc dolarů denně (v přepočtu zhruba 23 tisíc korun).

Třináctileté youtuberce však v posledních měsících zmizelo z kanálu hned dvanáct videí, a to kvůli nevhodnému obsahu.

"Neměla bych být diskriminována nebo potrestána za něco, co mě baví dělat," řekla americkému webovému magazínu BuzzFeed News. A dodala, že kvůli pravidlům YouTube přestala nosit určitý typ oblečení a natáčet se, jak jí některé potraviny. 

Kellyová si myslí, že Googlu vadí její věk. ASMR videa bývají častokrát spojována s pocity navozujícími sexuální uspokojení. A pravidla YouTube se v posledních letech zpřísnila kvůli lepší ochraně dětí a mladistvých. Mají je chránit před kyberšikanou a sexuálním obtěžováním. 

Potrestejte pedofily, ne tvůrce

Americký web BuzzFeed News však připomíná, že mladiství tvůrci věnující se ASMR nemají přesný návod na to, co ještě mohou zveřejnit a co je již za hranou. Každé video je proto posuzováno zvlášť a moderátoři platformy určují, zda může mít sexuální podtext.

Obecně se jedná o taková videa, ve kterých nezletilí jí lepkavě vypadající jídlo či potraviny připomínající pohlavní orgány. Problematické jsou i záběry, které se soustřeďují na určité části těla, například ústa. "Nepotřebuji, aby YouTube hlídal nebo ochraňoval moje dítě místo mě," řekla matka youtubové hvězdy Nichole Lacyová, jež spravuje své dceři účet.

Ne všechna videa z kanálu Life with MaK ale byla smazána kvůli sexuálnímu podtextu. Některá údajně ukazovala nebezpečné chování, například pojídání potravin, které vypadaly jako houbička na nádobí a prostředek na mytí nádobí. Anebo pojídání fondánu připomínající paletu líčidel. 

View this post on Instagram

Check out my latest YouTube video! 🎨❤️

A post shared by Life With MaK (@lifewithmak2005) on

Podle matky Kellyové ale bylo video s pojídáním palety omezeno pro diváky starší 18 let, spot s domnělými houbičkami zase obsahoval vysvětlení. I tak YouTube rozhodl, že je odstraní.

Matka mladé tvůrkyně se rozhodla, že smazaná videa bude postupně přehrávat z YouTube na jiné platformy: "Přejdeme na web, který je ke všem férový, kde může vydělávat peníze a dělat, co ji baví, a ne se bát něčího fetiše."

Zvukové experimenty i v Česku

Pojem ASMR neboli autonomní smyslově-meridiánová reakce byl ustaven v roce 2010. Hlavním cílem ASMR videí je kromě navození příjemných pocitů také odbourání stresu a nespavosti. 

Hru s tichými zvuky zkoušely již dříve některé umělkyně a hudebnice, například Holly Herndonová. V Česku patří k nejznámějším tvůrkyním těchto sugestivních videí studentka psychologie Denisa Vondrušková, která je uveřejňuje na YouTube pod přezdívkou Deni ASMRCZ. 

Do zvukového experimentu se pustil také Český rozhlas Vltava, který natočil rozhlasové hry v binaurálním zvuku. Veškeré hlasy a zvuky tak posluchač slyší prostorově a plasticky.

Rozhlas již před měsícem zveřejnil hororový příběh Miloše Urbana a na tento týden odvysílaloúplně první rozhlasovou hru v tomto formátu, Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové od Kathariny Schmittové. 

Video: Vít Klusák o zneužívání dívek přes internet

Muži posílali dívkám, o kterých si mysleli, že jim je 12, fotografie ztopořených penisů, jeden na schůzku přivedl přítelkyni a dívce nabízeli trojku. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy