Náctiletá dívka točí videa, která vyvolávají "mozkový orgasmus". YouTube je teď maže

mdan mdan
12. 6. 2019 6:01
YouTube zavedl přísnější pravidla, která se dotkla i ASMR videí. Ta navozují u diváků příjemné pocity, pro které se vžilo označení "mozkový orgasmus". Zákaz se dotkl i tvorby třináctileté Američanky Makenny Kellyové. Ta proti restrikcím protestuje a považuje novou politiku YouTube za diskriminaci. "Potrestejte pedofily a kyberšikanu, a ne tvůrce," řekla její matka.
Videa Makenny Kellyové mají způsobit mozkový orgasmus. | Video: Life with MaK/YouTube

YouTube v poslední době zaplavují takzvaná ASMR videa, která mají v divácích navozovat příjemné pocity a způsobit jim "mozkový orgasmus". Autoři v nich šeptají, skládají papír, píšou na klávesnici nebo srkají limonádu. Tyto zvuky pak u diváků vyvolávají například husí kůži či mravenčení kolem hlavy a páteře. 

Videa jsou založená především na příjemném zvuku, obraz se pak zaměřuje na konkrétní činnost nebo člověka, který mluví, nejčastěji na mladou ženu. Podle odborníků mohou za zálibu v těchto zvucích vzpomínky na dětství nebo jiné příjemné chvíle. Fenoménu si všimlo mnoho youtuberů, kteří se ve videích zaměřují především na zvukovou stopu.

Miliony zhlédnutí šepotu a dotýkání se předmětů 

Jednou z nich je i třináctiletá Makenna Kellyová, která vydává videa pod přezdívkou Life with MaK. Americkou dívku sleduje na YouTube 1,5 milionu diváků a je tak známá, že se z některých jejích videosekvencí staly i memy. 

Kellyová ve svých videích šeptá, dotýká se různých předmětů, jí nebo pije, což jí vysloužilo miliony zhlédnutí. A podle amerického webu Business Insider vydělává tisíc dolarů denně (v přepočtu zhruba 23 tisíc korun).

Třináctileté youtuberce však v posledních měsících zmizelo z kanálu hned dvanáct videí, a to kvůli nevhodnému obsahu.

"Neměla bych být diskriminována nebo potrestána za něco, co mě baví dělat," řekla americkému webovému magazínu BuzzFeed News. A dodala, že kvůli pravidlům YouTube přestala nosit určitý typ oblečení a natáčet se, jak jí některé potraviny. 

Kellyová si myslí, že Googlu vadí její věk. ASMR videa bývají častokrát spojována s pocity navozujícími sexuální uspokojení. A pravidla YouTube se v posledních letech zpřísnila kvůli lepší ochraně dětí a mladistvých. Mají je chránit před kyberšikanou a sexuálním obtěžováním. 

Potrestejte pedofily, ne tvůrce

Americký web BuzzFeed News však připomíná, že mladiství tvůrci věnující se ASMR nemají přesný návod na to, co ještě mohou zveřejnit a co je již za hranou. Každé video je proto posuzováno zvlášť a moderátoři platformy určují, zda může mít sexuální podtext.

Obecně se jedná o taková videa, ve kterých nezletilí jí lepkavě vypadající jídlo či potraviny připomínající pohlavní orgány. Problematické jsou i záběry, které se soustřeďují na určité části těla, například ústa. "Nepotřebuji, aby YouTube hlídal nebo ochraňoval moje dítě místo mě," řekla matka youtubové hvězdy Nichole Lacyová, jež spravuje své dceři účet.

Ne všechna videa z kanálu Life with MaK ale byla smazána kvůli sexuálnímu podtextu. Některá údajně ukazovala nebezpečné chování, například pojídání potravin, které vypadaly jako houbička na nádobí a prostředek na mytí nádobí. Anebo pojídání fondánu připomínající paletu líčidel. 

View this post on Instagram

Check out my latest YouTube video! 🎨❤️

A post shared by Life With MaK (@lifewithmak2005) on

Podle matky Kellyové ale bylo video s pojídáním palety omezeno pro diváky starší 18 let, spot s domnělými houbičkami zase obsahoval vysvětlení. I tak YouTube rozhodl, že je odstraní.

Matka mladé tvůrkyně se rozhodla, že smazaná videa bude postupně přehrávat z YouTube na jiné platformy: "Přejdeme na web, který je ke všem férový, kde může vydělávat peníze a dělat, co ji baví, a ne se bát něčího fetiše."

Zvukové experimenty i v Česku

Pojem ASMR neboli autonomní smyslově-meridiánová reakce byl ustaven v roce 2010. Hlavním cílem ASMR videí je kromě navození příjemných pocitů také odbourání stresu a nespavosti. 

Hru s tichými zvuky zkoušely již dříve některé umělkyně a hudebnice, například Holly Herndonová. V Česku patří k nejznámějším tvůrkyním těchto sugestivních videí studentka psychologie Denisa Vondrušková, která je uveřejňuje na YouTube pod přezdívkou Deni ASMRCZ. 

Do zvukového experimentu se pustil také Český rozhlas Vltava, který natočil rozhlasové hry v binaurálním zvuku. Veškeré hlasy a zvuky tak posluchač slyší prostorově a plasticky.

Rozhlas již před měsícem zveřejnil hororový příběh Miloše Urbana a na tento týden odvysílaloúplně první rozhlasovou hru v tomto formátu, Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové od Kathariny Schmittové. 

Video: Vít Klusák o zneužívání dívek přes internet

Muži posílali dívkám, o kterých si mysleli, že jim je 12, fotografie ztopořených penisů, jeden na schůzku přivedl přítelkyni a dívce nabízeli trojku. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy