Hotel v oblacích ukazuje budoucnost letecké dopravy. Má obchody, bazén i nemocnici

Magazín Magazín
18. 7. 2022 15:21
Až pět tisíc lidí včetně pilotů a palubní obsluhy by se mělo vejít do obřího letadla, které v počítačovém programu navrhl jemenský popularizátor vědy Hashem Al-Ghaili. Přestože vzdušný hotel s jaderným pohonem zatím zůstává pouze fascinující vizí, autor 3D modelu je přesvědčený, že právě takhle bude vypadat budoucnost letectví.
Na vizualizaci, kterou vytvořil jemenský popularizátor vědy Hashem Al-Ghaili, lze vidět letadlo, v němž cestující najdou všechno, na co si vzpomenou.
Na vizualizaci, kterou vytvořil jemenský popularizátor vědy Hashem Al-Ghaili, lze vidět letadlo, v němž cestující najdou všechno, na co si vzpomenou. | Foto: Profimedia.cz

Ve video vizualizaci, kterou Al-Ghaili zveřejnil na svém YouTube kanálu, mohou diváci sledovat letadlo, v němž cestující najdou všechno, na co si vzpomenou. Ve vzdušném hotelu s názvem Sky Cruise nechybí luxusní restaurace, rozsáhlé nákupní středisko, tělocvična, bazén, wellness centrum ani zdravotnické zařízení. Píše o něm server Vanguard.

Pomyslným vrcholem konceptu, který vytvořil jemenský popularizátor vědy Hashem Al-Ghaili, je prosklená hala s 360stupňovou vyhlídkou na oblohu. Aby se nikomu z posádky nedělalo ve vzdušném prostoru nevolno, měla by letadlová loď pomocí umělé inteligence s předstihem předvídat veškeré turbulence a prostřednictvím protichůdných vibrací je odrážet.

"Vycházel jsem z 3D modelu designéra Alexandra Tujicova, který zase navazoval na projekt umělce Tonyho Holmstena. Napadlo mě jejich nápady převést do animované podoby a pokusit se ukázat, jak by mohly vypadat ve skutečnosti," vysvětlil Al-Ghaili.

Koncept: Jádrem poháněný hotel v oblacích | Video: Youtube.com / Hashem Al-Ghaili
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy