Vezmete úplatek? Vědci řeší, jak funguje mozek čestných lidí

ČTK Magazín ČTK, Magazín
16. 3. 2015 10:00
Italští vědci zkoumali, proč lidé odmítají nabízený úplatek. Identifikovali část mozku, která přispívá k vnímání nespravedlnosti.
Foto: Thinkstock

Řím – Odmítli byste nabízené peníze? Za vaším rozhodnutím stojí specifická část mozku, kterou identifikovali vědci z Mezinárodní školy pro pokročilá studia (SISSA) v severoitalském Terstu.

U osob, které se pokusu účastnily, vědci použili metodu takzvané transkraniální stimulace tDCS, která umožňuje dočasně a bezpečně deaktivovat jednu část mozku. Tyto osoby pak byly vyzvány, aby v krátkosti odmítly nebo přijaly jistou částku peněz, o které se měly dělit s tím, kdo jim je nabízel. Rozdělení peněz určoval ten, kdo dával, a mohlo být rovné (tedy půl na půl), nebo nerovné, kdy přijímající obdržel jen mnohem menší částku.

"Kdyby se člověk měl řídit dokonale racionálním měřítkem, měl by přijmout jakoukoli nabídku, protože 'aspoň něco' je vždy lepší než nic. Ale i v případě nerovného rozdělení peněz bylo procento odmítnutí velmi vysoké," upozorňuje hlavní autorka studie Claudia Civaiová, kterou citoval italský deník Corriere della Sera.

Spravedlnost určuje míra sebelásky, tvrdí vědci

Mozkové spoje, které jsou za těchto situací uvedeny v činnost v případě, že jde o nás samé nebo o třetí osobu, jsou různé. "V předešlých studiích jsme pozorovali stejnou tendenci odmítnout nespravedlivou nabídku, ať už se to týkalo pokusné osoby samotné, anebo nějaké třetí osoby. Při nynějším pokusu se však ukázalo, že mozek v obou situacích pracuje odlišně," dodává Civaiová.

S pomocí metody tDCS vědci deaktivovali tu zónu mozku, která byla v předchozích výzkumech označena jako klíčová pro tento typ situací. "Střední část prefrontálního kortexu je tím místem v mozku, které jsme v předešlých výzkumech označili za klíčové. Deaktivovali jsme ji s pomocí tDCS, zatímco pokusné osoby plnily úkol," uvádí Civaiová.

"Zatím nevíme, jakým způsobem tato část mozku přispívá k chápání nespravedlnosti. Mohla by pomáhat právě při chápání nespravedlnosti nebo rozšiřovat intenzitu emocí, které pociťujeme, když se s námi špatně nakládá, ale nyní jsme přesvědčeni o tom, že tato zóna mozku je důležitá, pokud jde o sebelásku," dodává Civaiová.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod.

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu - Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení situace," řekl Toman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy