Historici odhalili, kdo je nahá žena z kontroverzního Courbetova obrazu

Magazín Magazín, AFP
25. 9. 2018 20:07
Historici i výtvarní experti si desítky let pokládali otázku, čí je ženský klín na obrazu malíře Gustava Courbeta. Odpověď nakonec našel francouzský specialista na spisovatele Alexandra Dumase při studiu jeho korespondence s George Sandovou. Téměř na sto procent se jedná o baletku Constance Queniauxovou, milenku osmansko-egyptského diplomata Halila Şerifa Pashy.
Obraz s názvem Původ světa stále vzbuzuje kontroverze.
Obraz s názvem Původ světa stále vzbuzuje kontroverze. | Foto: Profimedia.cz

Francouzští historici zjistili identitu ženy, která se stala předlohou slavného obrazu výtvarníka Gustava Courbeta s názvem L'Origine du monde (Původ světa).

Plátno z roku 1866 ukazuje realistické proporce genitálií ženy s roztaženýma nohama ležící na posteli. Podle expertů se téměř na sto procent jedná o pařížskou baletku Constance Queniauxovou. Informovala o tom agentura AFP.

Historici přitom byli po desetiletí přesvědčeni, že se jedná o irskou modelku Joannu Hiffernanovou, která měla milostné pletky i s Courbetovým přítelem, americkým malířem Jamesem Whistlerem. Přesto někteří specialisté na výtvarné umění identitu již dříve zpochybňovali, zejména proto, že Hiffernanová byla údajně zrzka.

Vše nakonec odhalila až korespondence mezi francouzskými spisovateli Alexandrem Dumasem a George Sandovou. Právě známá spisovatelka milostných románů a také milenka Alfreda de Musseta či Franze Liszta v dopise píše o Constance Queniauxové.

Modelku prozradilo i obočí

Na pravou identitu ženského klína přišel francouzský historik Claude Schopp, když pročítal Dumasovu korespondenci kvůli své knize. "Většinou na něco přijdu po dlouhých letech práce. Tady jsem na to ale přišel hned," sdělil.

O svůj objev se podělil se Sylvií Aubenasovou z Francouzské národní knihovny. I ta je přesvědčená, že modelkou je pařížská baletka. Té bylo v době vzniku obrazu čtyřiatřicet let. Když odešla z divadla, přetahovala se s Marií Anne Detourbayovou, slavnou pařížskou kurtizánou a vedoucí literárního salonu, o přízeň osmansko-egyptského diplomata Halila Şerifa Pashy. Arabský diplomat pak plátno od Courbeta koupil do své osobní sbírky erotických obrazů.

Právě Detourbayová byla dříve odhadována jako modelka Courbetova obrazu. Ale podle Aubenasové koresponduje ženské ochlupení spíše s "nádherným černým obočím" Queniauxové. Což podle ní dokazují také dobové fotografie.

Dalším důkazem, že se skutečně jedná o pohled na intimní partie baletky, je podle Schoppa skutečnost, že Queniauxová darovala Courbetovi obraz kamélií, v jehož středu se nachází otevřený červený květ. Právě kamélie byly v 19. století spojovány s kurtizánami díky Dumasově novele Dáma s kaméliemi. Aubenasová se ale domnívá, že mohlo jít také o dar Halila Pashy.

Výzkumnice z Francouzské národní knihovny nicméně věří, že znalci v 19. století ve skutečnosti věděli o pravé identitě klína, ale během let se informace vytratila. Někdejší tanečnice se později stala velmi respektovanou filantropkou.

Obraz Původ světa zůstává dodnes kontroverzní. Britský deník The Guardian připomněl, že v roce 2011 byli někteří uživatelé Facebooku cenzurováni za to, že si obraz dali na svůj profil.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy