Vysvědčení je tu. S ním pitky nezletilých i dárky od rodičů

ČTK hrz, ČTK
26. 6. 2015 16:00
Obchodní řetězce očekávají navýšení tržeb, v pátek a v úterý se totiž předává vysvědčení a rodiče utrácejí za dárky. Policie vzhlíží k těmto dnům s obavami kvůli popíjení nezletilých.
Každoroční kolorit: vysvědčení zapíjejí nezletilí alkoholem.
Každoroční kolorit: vysvědčení zapíjejí nezletilí alkoholem. | Foto: Thinkstock

Praha - Již v pátek se na části českých škol rozdává vysvědčení. Druhou část čeká tento slavný den v úterý 30. června. Konec školního roku je spjat s obdarováváním žáků a studentů, ale také s mohutnými pitkami nezletilých.

Koncem školního roku se pravidelně objevuje mnoho informací o podnapilých dětech a mladistvých. Z výsledků ankety Fóra Pij s rozumem vyplývá, že 72 procent chlapců ve věku 15–17 let a přes 68 procent dívek stejného věku má v úmyslu během oslav vysvědčení pít alkohol.

Téměř 40 procent ze všech dotázaných také přiznalo přímou či nepřímou zkušenost s pitím alkoholu během letního tábora.

Jak mluvit s dětmi o alkoholu?

Alkohol, ilustrační foto
  1. Promluvte se svými dětmi o dobrých i stinných stránkách
  2. Proberte to včas. Každý by měl vědět dopředu, do čeho jde.
  3. Vysvětlete, jak moc jsou jaké drinky silné.
  4. Pokud máte v rodinné historii alkoholismus, upozorněte své potomky na genetickou dispozici k závislosti.
  5. Zkuste nezakazovat a nezastrašovat. Většinou to totiž jen povzbuzuje k ještě větší revoltě.
  6. Učte své děti, ať nepodléhají tlaku vrstevníků a part. Ať se rozhodují sami za sebe.
  7. Postavte základy na vzájemné důvěře a stanovte rozumná pravidla a hranice přijatelná pro vás i vaše děti.
  8. Jako jedno z pravidel můžete ustanovit volnost se bavit, pokud/dokud budou umět dorazit v pořádku a včas domů.
  9. Pravidelně se k hovorům o alkoholu vracejte, měli byste mít přehled, jak se váš potomek s alkoholovými zkušenostmi vyrovnává a jak reaguje nebo podléhá okolním vlivům a trendům.
  10. Jděte dobrým příkladem!

Zdroj: www.pijsrozumem.cz

"Přes 70 procent mladistvých v anketě uvedlo, že vysvědčení oslaví nějakým alkoholickým nápojem,“ vysvětlil Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky.

Většina dotazovaných si je vědoma důsledků pití alkoholu, přesto neváhá tyto poznatky ověřovat v praxi. Informace o rizicích spojených s pitím alkoholu se k dětem nejčastěji dostávají ve škole (65 procent). "Je nutné, aby škola prováděla prevenci v oblasti zodpovědného pití alkoholu. Dítě by ale mělo dostávat informace spojené s riziky pití alkoholu v první řadě od rodiny," uvádí Josef Šedivý z neziskové organizace Sananim, která na školách pořádá preventivní přednášky.

S rodiči přitom na stejné téma diskutovalo pouhých 29 procent dětí, 16 procent si informace o alkoholu vyhledává samo prostřednictvím internetu nebo v knize. Z výsledků také vyplývá, že 25 procent všech dotazovaných má nejčastěji léto spojené s párty nebo alkoholem. Ani na dětských táborech alkohol nechybí, jak uvedlo téměř 40 procent dětí.

Dárek za vysvědčení: Hitem jsou hračky a elektronika

Vysvědčení je kromě oslav spojeno také s dárky od rodičů a příbuzných, letos ho za odměnu dostane 80 procent dětí a rodiče za něj nejčastěji utratí 200 až 500 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu řetězce Tesco, kterého se účastnilo 400 respondentů. Podle obchodníků letos před koncem školního roku rostl prodej hraček, bezdrátových reproduktorů k mobilu, lega i dražší elektroniky.

Nejčastější odměnou za vysvědčení je však návštěva restaurace nebo cukrárny, často ještě kombinovaná s jiným dárkem. Mezi hračkami vede jasně lego, následují drobnější hračky jako autíčka, plyšové hračky a panenky.

Výběr dárku za vysvědčení i cenová relace, ve které rodiče nejčastěji vybírají, se odvíjí od věku dítěte. "U menších dětí vedou hračky, jako jsou auta na dálkové ovládání, vodní pistole, voděodolné levné foťáky, společenské hry," uvedla Michala Gregorová z e-shopu Mall.cz.

"Prodávají se hlavně drobnější hračky v ceně do 500 Kč. Favoritem je stále stavebnice Lego, dále panenky Barbie, pro kluky spíše zbraně Nerf a také společenské dětské hry," dodala ředitelka e-shopu Kasa.cz Andrea Čižmářová.

Prodejci elektra ale uvádějí vyšší útratu rodičů. "Průměrný dárek za vysvědčení letos stojí kolem 1500 Kč, převažují mobily, audiosystémy a velkým hitem letošního roku jsou bezdrátové reproduktory," uvedla ředitelka e-shopu Kasa.cz Andrea Čižmářová. Letos poprvé se podle ní prosazují jako dárky pro starší žáky a studenty i drony, jejichž cena již začíná kolem 3000 korun. Prodejny Euronics očekávají v souvislosti s vysvědčením růst prodejů přenosných audio přehrávačů.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová

Podle mluvčí internetového obchodu Alza.cz Šárky Jakoubkové je sázkou na jistotu jakýkoliv dárek z kategorie sportovního vybavení a doplňků. "Nejvíce se prodávají koloběžky, skateboardy a kolečkové brusle. Zajímavostí letošního roku je zvýšený zájem o nákup vysílaček, které ocení děti při dobrodružných hrách, ale oblíbené jsou i jako rodinná zábava při outdoorových výletech," dodala Jakoubková.

Dárky za vysvědčení nyní dominují také slevovým akcím na internetu. Vyhledávač slev Skrz.cz registruje přes 120 různých slev s tímto zaměřením. "Mezi vůbec nejpopulárnější patří mluvící interaktivní mapy, sady na výrobu paracord náramků, kinetický pohyblivý písek a voděodolné plátěné kabelky s veselými motivy," uvedl ředitel Skrz.cz Petr Kováčik.

Pokud děti dárky nedostávají, je to buď z toho důvodu, že podle rodičů nemají dostatečné školní výsledky a odměnu si tedy nezaslouží. V některých případech rodiče však nepovažují dárky za vhodné, myslí si, že motivace k učení by měla být spíš vnitřní než vnější. Místo dárku pak dostává jedna čtvrtina dětí za vysvědčení peníze, vyplývá z průzkumu obchodního řetězce Tesco.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy