Vysvědčení je tu. S ním pitky nezletilých i dárky od rodičů

ČTK hrz, ČTK
26. 6. 2015 16:00
Obchodní řetězce očekávají navýšení tržeb, v pátek a v úterý se totiž předává vysvědčení a rodiče utrácejí za dárky. Policie vzhlíží k těmto dnům s obavami kvůli popíjení nezletilých.
Každoroční kolorit: vysvědčení zapíjejí nezletilí alkoholem.
Každoroční kolorit: vysvědčení zapíjejí nezletilí alkoholem. | Foto: Thinkstock

Praha - Již v pátek se na části českých škol rozdává vysvědčení. Druhou část čeká tento slavný den v úterý 30. června. Konec školního roku je spjat s obdarováváním žáků a studentů, ale také s mohutnými pitkami nezletilých.

Koncem školního roku se pravidelně objevuje mnoho informací o podnapilých dětech a mladistvých. Z výsledků ankety Fóra Pij s rozumem vyplývá, že 72 procent chlapců ve věku 15–17 let a přes 68 procent dívek stejného věku má v úmyslu během oslav vysvědčení pít alkohol.

Téměř 40 procent ze všech dotázaných také přiznalo přímou či nepřímou zkušenost s pitím alkoholu během letního tábora.

Jak mluvit s dětmi o alkoholu?

Alkohol, ilustrační foto
  1. Promluvte se svými dětmi o dobrých i stinných stránkách
  2. Proberte to včas. Každý by měl vědět dopředu, do čeho jde.
  3. Vysvětlete, jak moc jsou jaké drinky silné.
  4. Pokud máte v rodinné historii alkoholismus, upozorněte své potomky na genetickou dispozici k závislosti.
  5. Zkuste nezakazovat a nezastrašovat. Většinou to totiž jen povzbuzuje k ještě větší revoltě.
  6. Učte své děti, ať nepodléhají tlaku vrstevníků a part. Ať se rozhodují sami za sebe.
  7. Postavte základy na vzájemné důvěře a stanovte rozumná pravidla a hranice přijatelná pro vás i vaše děti.
  8. Jako jedno z pravidel můžete ustanovit volnost se bavit, pokud/dokud budou umět dorazit v pořádku a včas domů.
  9. Pravidelně se k hovorům o alkoholu vracejte, měli byste mít přehled, jak se váš potomek s alkoholovými zkušenostmi vyrovnává a jak reaguje nebo podléhá okolním vlivům a trendům.
  10. Jděte dobrým příkladem!

Zdroj: www.pijsrozumem.cz

"Přes 70 procent mladistvých v anketě uvedlo, že vysvědčení oslaví nějakým alkoholickým nápojem,“ vysvětlil Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky.

Většina dotazovaných si je vědoma důsledků pití alkoholu, přesto neváhá tyto poznatky ověřovat v praxi. Informace o rizicích spojených s pitím alkoholu se k dětem nejčastěji dostávají ve škole (65 procent). "Je nutné, aby škola prováděla prevenci v oblasti zodpovědného pití alkoholu. Dítě by ale mělo dostávat informace spojené s riziky pití alkoholu v první řadě od rodiny," uvádí Josef Šedivý z neziskové organizace Sananim, která na školách pořádá preventivní přednášky.

S rodiči přitom na stejné téma diskutovalo pouhých 29 procent dětí, 16 procent si informace o alkoholu vyhledává samo prostřednictvím internetu nebo v knize. Z výsledků také vyplývá, že 25 procent všech dotazovaných má nejčastěji léto spojené s párty nebo alkoholem. Ani na dětských táborech alkohol nechybí, jak uvedlo téměř 40 procent dětí.

Dárek za vysvědčení: Hitem jsou hračky a elektronika

Vysvědčení je kromě oslav spojeno také s dárky od rodičů a příbuzných, letos ho za odměnu dostane 80 procent dětí a rodiče za něj nejčastěji utratí 200 až 500 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu řetězce Tesco, kterého se účastnilo 400 respondentů. Podle obchodníků letos před koncem školního roku rostl prodej hraček, bezdrátových reproduktorů k mobilu, lega i dražší elektroniky.

Nejčastější odměnou za vysvědčení je však návštěva restaurace nebo cukrárny, často ještě kombinovaná s jiným dárkem. Mezi hračkami vede jasně lego, následují drobnější hračky jako autíčka, plyšové hračky a panenky.

Výběr dárku za vysvědčení i cenová relace, ve které rodiče nejčastěji vybírají, se odvíjí od věku dítěte. "U menších dětí vedou hračky, jako jsou auta na dálkové ovládání, vodní pistole, voděodolné levné foťáky, společenské hry," uvedla Michala Gregorová z e-shopu Mall.cz.

"Prodávají se hlavně drobnější hračky v ceně do 500 Kč. Favoritem je stále stavebnice Lego, dále panenky Barbie, pro kluky spíše zbraně Nerf a také společenské dětské hry," dodala ředitelka e-shopu Kasa.cz Andrea Čižmářová.

Prodejci elektra ale uvádějí vyšší útratu rodičů. "Průměrný dárek za vysvědčení letos stojí kolem 1500 Kč, převažují mobily, audiosystémy a velkým hitem letošního roku jsou bezdrátové reproduktory," uvedla ředitelka e-shopu Kasa.cz Andrea Čižmářová. Letos poprvé se podle ní prosazují jako dárky pro starší žáky a studenty i drony, jejichž cena již začíná kolem 3000 korun. Prodejny Euronics očekávají v souvislosti s vysvědčením růst prodejů přenosných audio přehrávačů.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová

Podle mluvčí internetového obchodu Alza.cz Šárky Jakoubkové je sázkou na jistotu jakýkoliv dárek z kategorie sportovního vybavení a doplňků. "Nejvíce se prodávají koloběžky, skateboardy a kolečkové brusle. Zajímavostí letošního roku je zvýšený zájem o nákup vysílaček, které ocení děti při dobrodružných hrách, ale oblíbené jsou i jako rodinná zábava při outdoorových výletech," dodala Jakoubková.

Dárky za vysvědčení nyní dominují také slevovým akcím na internetu. Vyhledávač slev Skrz.cz registruje přes 120 různých slev s tímto zaměřením. "Mezi vůbec nejpopulárnější patří mluvící interaktivní mapy, sady na výrobu paracord náramků, kinetický pohyblivý písek a voděodolné plátěné kabelky s veselými motivy," uvedl ředitel Skrz.cz Petr Kováčik.

Pokud děti dárky nedostávají, je to buď z toho důvodu, že podle rodičů nemají dostatečné školní výsledky a odměnu si tedy nezaslouží. V některých případech rodiče však nepovažují dárky za vhodné, myslí si, že motivace k učení by měla být spíš vnitřní než vnější. Místo dárku pak dostává jedna čtvrtina dětí za vysvědčení peníze, vyplývá z průzkumu obchodního řetězce Tesco.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry. Komise chce za dluh ručit příštím sedmiletým rozpočtem, který navrhuje kromě dosavadních zdrojů naplnit příjmy v podobě nových ekologických či digitálních daní. ČTK to sdělily zdroje obeznámené s návrhem, který předsedkyně EK Ursula von der Leyenová odpoledne oficiálně představí Evropskému parlamentu.

ČTK s odkazem na zdroje současně informovala o tom, že objem rozpočtu Evropské unii na příštích sedm let bude podle návrhu EK 1,1 bilionu eur. Jako nové zdroje příjmů navrhuje emisní povolenky či uhlíkovou daň

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy