Vysocí lidé jsou náchylnější k onemocnění rakovinou. Mají totiž víc buněk, zjistili vědci

pej
7. 10. 2015 10:15
Švédští vědci tvrdí, že vysocí lidé mají větší počet buněk, zkonzumují více jídla, a jsou proto náchylnější k rakovinovému onemocnění. Deset centimetrů tělesného vzrůstu zvyšuje pravděpodobnost propuknutí nemoci až o 18 procent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Stockholm – Vysocí lidé mají podle švédských lékařů vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou. Studie provedená na pěti milionech lidí upozornila na fakt, že nejčastěji se u jedinců s vysokým vzrůstem objevuje rakovina kůže nebo prsu, uvedl zpravodajský server BBC.

Z průzkumů rovněž vyplynulo, že každých dalších deset centimetrů navíc u dospělého člověka znamenalo až o 18 procent vyšší riziko onemocnění rakovinou u mužů a 11 procent u žen.

Vyšší lidé mají totiž větší počet buněk, takže se u nich zvyšuje riziko, že se z nich vytvoří ty rakovinné. Vzhledem k tělesné konstrukci mají také větší spotřebu jídla. Pokud úzkostlivě nedodržují zásady zdravého stravování, zkonzumují i vyšší procento škodlivin než lidé menšího vzrůstu. 

Lékaři upozornili na možné nedostatky průzkumu. Ve výsledcích totiž nejsou zohledněny rizikové faktory, jako je kouření, alkohol, špatná strava a nezdravý životní styl.

Podle manažerky centra pro výzkum rakoviny Sarah Williamsové by se lidé vyššího vzrůstu neměli obávat, pokud budou dodržovat určitá pravidla.

"Nekuřte, neholdujte alkoholu, jezte zdravě, buďte aktivní, držte si zdravou váhu a sluníčka si užívejte jen s ochrannými prostředky," doporučila.

Odhalením rizikových faktorů zhoubného onemocnění vědci doufají, že v budoucnu přispějí k účinnější léčbě.

Neprohrajte svůj boj s časem, strach je iracionální, choďte na vyšetření, vyzývá ženy zakladatelka Mamma centra Miroslava Skovajsová. Vyšetření podle ní výrazně snižuje úmrtnost na rakovinu prsu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy