Vy hledáte pokémony, my něco k jídlu. Pomozte nám, žádají svět zoufalé syrské děti

hrz
25. 7. 2016 12:38
Syřané se snaží probudit západní svět z pokémonovské mánie a obrátit pozornost zpět ke svému utrpení. Twitter zaplavují fotky syrských dětí s obrázky pokémonů a vzkazem "Přijeď a zachraň mě" či koláže pokémonů ve zničených ulicích. Jeden ze syrských grafiků přišel s pásem koláží nazvaných "Syria Go", v nich upozorňuje na to, že zatímco jinde ve světě se honí za pokémony, Syřané hledají jídlo či léky. Obrázky sdílejí tisíce lidí, syrští umělci ale doufají, že se to projeví i v reálném světě.
"Přijďte a zachraňte mě," žádá chlapeček na vzkazu s Pokemonem v kampani RFS. Vpravo koláž Saifa Tahhana "Syria Go".
"Přijďte a zachraňte mě," žádá chlapeček na vzkazu s Pokemonem v kampani RFS. Vpravo koláž Saifa Tahhana "Syria Go". | Foto: Twitter/RFS, Saif Tahhan

Mobilní aplikace Pokémon Go pronikla i do Sýrie. Lépe řečeno využil ji mediální úřad Revolučních syrských jednotek (RFS) podporující opoziční síly v zemi a snažící se upozorňovat na hrůzy války, informuje server BBC.

Válka v Sýrii trvá přes pět let a zdá se být bez konce. Svět již otupěl a nehnou s ním ani zprávy o barelových útocích, dětských obětech či hladovějících civilistech. Lidé z RFS proto vsadili na současnou celosvětovou mánii a vyslali do světa fotografie syrských dětí s obrázky pokémonů, pod nimiž jsou vzkazy žádající lidi o pomoc a záchranu.

"Jsem z Kafr Nabl v provincii Idlib. Přijďte a pomozte mi," cituje jeden ze vzkazů BBC. Přesné okolnosti vzniku těchto snímků nejsou podle britského serveru zatím přesně známy. Nicméně Kafr Nabl již účinkoval v několika mediálních kampaních na pomoc uprchlíkům.

Účelem kampaně je poukázat na to, že má-li západní svět tolik času, že může honit s mobilem pokémony, může určitě udělat více i pro trpící syrské děti.

Na absurditu pokémonské mánie a na kontrast, jaké starosti mají lidé v různých koutech země, upozorňuje na svém blogu i syrský umělec Khaled Akil, když kreslené postavičky umísťuje do trosek syrských ulic.

Ještě umělečtěji přistupuje k tématu syrský grafik Moustafa Jano, jenž nyní žije ve Švédsku.

Bláznivou mánii využil pro své umění také syrský grafik Saif Tahhan, žijící v Dánsku. Jenže místo pokémonů vsazuje do pochmurných scenerií syrské války nedostatkové věci, které by Syřani našli tisíckrát radši než kreslené postavičky - do rozbombardované ulice zakomponoval nakreslenou lékárničku, do vybuchlé třídy knihy. Svou verzi "hry" nazývá "Syria Go".

"Tyto obrázky jsem vytvořil jako způsob, jak otočit pozornost na syrské utrpení namísto pokémonů, po nichž lidi teď šílí. Nápad získal tisíce lajků a sdílení, takže můžu říct, že lidem se zamlouvá tento způsob uvědomění. Doufám, že budou brzy reagovat i v reálném životě," cituje BBC grafika, jenž ze Sýrie uprchl v roce 2011 a přes Egypt a Itálii se před dvěma lety dostal do Dánska.

Na pokémonskou mánii v kontrastu s krutou syrskou válkou vznikají i anekdoty a karikatury. V jednom z vtipů se americký turista ptá v Sýrii spěchajícího muže s mobilem: "Taky hledáš pokémony?" "Hledám něco k jídlu, ty blbečku," odpoví mu Syřan. V karikatuře zase pán v drahém obleku a s aplikací Pokémon Go na mobilu šlape přes syrské děti ležící na ulici.

 

Právě se děje

Další zprávy