Vtipálci nabízejí Warholovy kresby za setinu kupní ceny. Pravá je jen jedna z tisíce

Magazín Magazín
28. 10. 2021 18:53
Skupina newyorských umělců koupila za 20 tisíc dolarů (skoro 450 tisíc korun) kresbu Andyho Warhola a nyní ji zájemcům nabízí za pouhých 250 dolarů (pět a půl tisíce korun). Má to ovšem háček. Kolektiv totiž k dílu vyrobil také 999 plagiátů, a kupující tak nemají jistotu, že dostanou originál.
Členové newyorského uskupení MSCHF si vzali na paškál perokresbu Fairies (Víly), kterou v roce 1954 vytvořila ikona pop-artu Andy Warhol. Vytvořili k ní 999 plagiátů.
Členové newyorského uskupení MSCHF si vzali na paškál perokresbu Fairies (Víly), kterou v roce 1954 vytvořila ikona pop-artu Andy Warhol. Vytvořili k ní 999 plagiátů. | Foto: MSCHF

Záškodnický projekt Museum of Forgeries (Muzeum padělků) mají na svědomí členové newyorského uměleckého uskupení MSCHF, kteří už letos vyvolali kontroverzi teniskami Nike s příměsí lidské krve. Tentokrát si provokatéři vzali na paškál perokresbu Fairies (Víly), kterou v roce 1954 vytvořila ikona pop-artu Andy Warhol.

Za 20 tisíc dolarů (skoro 450 tisíc korun) si pořídili originál, který pak s pomocí digitální technologie a robotické paže zkopírovali do dalších 999 padělků s naprosto identickými tahy, jako použil Warhol. Na každou z kopií navíc nechali působit teplo, světlo a vlhkost, aby napodobili i přirozené stárnutí papíru. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Původní exemplář výtvarníci promíchali s plagiáty a nyní tvrdí, že už ani oni sami netuší, který z kusů je originál. Začátkem posledního říjnového týdne tisícovku kreseb nabídli zájemcům ke koupi a za každou ilustraci chtějí 250 dolarů (pět a půl tisíce korun). Pokud by se všechny prodaly, vydělala by na nich skupina MSCHF dvanáctkrát víc, než za kolik koupila původní dílo.

Umělci ovšem tvrdí, že jim o peníze nejde, spíš si chtěli vystřelit z fungování byznysu s výtvarným uměním. "Většině zámožných sběratelů nezáleží na estetické hodnotě díla. Berou ho především jako investici a doufají, že se jim časem zhodnotí. Proto nás baví, když svými projekty můžeme uměleckému světu plivnout do tváře," vysvětlil kreativní šéf MSCHF Lukas Bentel.

Ať už si skutečného Warhola koupí kdokoli, nikdy podle něj nepozná, že má doma originál. "Znalec by sice rozdíl mezi původním dílem a plagiáty najít mohl, ale naše kopie už navždy vrhnou na původ díla stín pochybností. Byli byste blázni, kdybyste teď brali vážně galerii, která vám bude tvrdit, že vystavuje originál Warholových Víl," upozornil Bentelův kolega Kevin Wiesner.

Snahou výtvarné skupiny bylo také zpřístupnit Warholovo dílo lidem, kteří by si ho za běžných okolností nemohli dovolit. "Cena Warholových věcí je naprosto nerealistická. Myslím, že se nám jeho tvorbu podařilo trochu demokratizovat," vyzdvihl Bentel.

Wiesner je přesvědčený, že Warholovi by se nápad skupiny MSCHF líbil, protože ve své tvorbě sám komentoval podstatu masové produkce. "Věřím, že by byl nadšený," řekl výtvarník. Nadace Andy Warhol Foundation na projekt zatím nereagovala a skupina MSCHF doufá, že kvůli němu nebude muset k soudu.

Mohlo by vás zajímat: Banksyho dílo se po aukci samo zničilo. V rámu obrazu byla skrytá skartovačka

Banksy odhalil, jak zničil vydražené dílo přímo v aukční síni | Video: Banksy
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy