Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Všímejte si prarodičů, může jim hrozit podvýživa

25. 11. 2020 13:08
Až padesát procent seniorů v Česku trpí, nebo je v riziku podvýživy, častokrát, aniž by si toho sami všimli. Důvodů, proč starší lidé špatně jedí, je přitom hned několik. Zhruba do sedmdesáti let většina populace bojuje s nadváhou, později se ale tělo začíná měnit. Lidem postupně ubývá svalová hmota a v organismu se přestává ukládat tuk.
archiv Nutricia
archiv Nutricia | Foto: Komerční sdělení
Foto: Nutricia

Důchodci ale většinou na jídle šetří nebo se odbývají, protože už zkrátka nemají tak velkou chuť k jídlu. To byl případ i Jana, který posledních pět let svého života bojoval s nedostatečným příjmem potravy. "Než se u tatínka objevily problémy s podvýživou, byl velmi aktivní. Celý život pracoval jako školník, a když odešel do důchodu, přivydělával si jako ochranka v jedné firmě na zpracování dřeva," vypráví jeho dcera Slávka.

"Táta potřeboval okamžitou pomoc"

"Maminka si všimla, že tatínek chodil z práce unavený a většinu dne prospal. Už tehdy měla podezření, že něco není v pořádku. Zlom přišel ve chvíli, kdy ho nečekaně překvapila při převlékání," popisuje čtyřiačtyřicetiletá dcera. Jan byl na kost vyhublý a bylo jasné, že potřebuje okamžitou pomoc. Záchranná služba muže ještě ten den převezla do nemocnice, kde dostal výživu pomocí nasogastrické sondy.

To, že otec Slávky dlouhou dobu nepřijímal téměř žádnou potravu, se podepsalo na jeho zdravotním stavu. Měl zúžení jícnu, ztratil polykací reflex a už nebyl schopný sám jíst. Přesto rodině neustále opakoval, že žádné potíže nemá," vypráví Slávka. Bylo nezbytné zavést mu tzv. PEG sondu přímo do žaludku. Tímto způsobem dostával potřebnou výživu a zároveň se musel snažit pít čistou vodu nebo čaj. Navíc začal užívat nutriční nápoje, které lidem s podvýživou pomáhají doplnit energii a chybějící vitaminy.

Jak poznat podvýživu seniorů?

  • Starší lidé si někdy odmítají přiznat, že na některé aktivity už nestačí. Často předstírají, že se nic neděje, a bojí si sami říct o pomoc. Všímejte si proto drobných změn a nenechte se odradit vyhýbavými odpověďmi.
  • Pokud vaši blízcí zhubli, spí po většinu dne, chodí pomaleji než dříve, uzavřeli se do sebe a ztratili zájem o okolní svět, pak zpozorněte. Znamená to, že mohou mít nějaký problém. Ptejte se, zda je něco nebolí nebo proč si nedošli nakoupit.
  • Pro seniory je zásadní fyzická i mentální aktivita. Pomůže jim luštění křížovek, četba knížek, procházky nebo kreativní činnost. Důležité je, aby dodržovali pitný režim a jedli pravidelně pětkrát až šestkrát denně. Svačiny by měly obsahovat ovoce a zeleninu. Dostatečný příjem bílkovin zajistí konzumace masa, vajec, luštěnin a mléčných výrobků.
  • Více informací najdete na webu Vyzivasenioru.cz nebo Krasapomoci.cz. Zavolat můžete také na bezplatnou linku 800 110 001 každý všední den od 9 do 16.30 hod.

Preventivní prohlídky i během důchodu

Ani v seniorském věku není radno zapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, vždyť už jen samotný věk nad 70 let zvyšuje riziko podvýživy. Praktický lékař proto mimo jiné věnuje pozornost i screeningu rizika, ať už přítomné podvýživě, diagnostice jejích příčin a v případě potřeby navrhuje řešení. V případě, že běžná strava nestačí, má lékař možnost doporučit nutriční přípravky.

Současná medicína už dokáže pomoci ve výživě seniorům, a to i v případě, že trpí různými chronickými onemocněními. "Pokud vezmeme v úvahu zdravého seniora, který netrpí žádným onemocněním, ale víme, že jeho denní příjem stravy není dostatečný, po konzultaci s lékařem je možné mu dodat bílkoviny a ostatní důležité látky ve formě sippingu, tzn. popíjení nutričně hodnotného přípravku. Většinou je to nápoj o objemu 200 ml, který obsahuje potřebné nutrienty na pokrytí potřebné výživy. Pokud senior nedokáže vypít takovéto množství, jsou dostupné přípravky i v menším objemu, například 125 ml. Uvedené nápoje by se neměly vypít najednou, ale popíjet v průběhu dne, aby bylo zajištěno lepší vstřebání živin. V případě akutní malnutrice, jakou si prošel i pan Jan, je k dispozici výživa prostřednictvím tzv. PEG sondy," uvádí MUDr. Astrid Matějková, praktický lékař pro dospělé z Pardubic.

Preventivní screeningy v domovech seniorů

I starší lidé v domovech sociálních služeb nejednou odmítají potravu, popřípadě konzumují množství, která jsou pod úrovní potřebného denního energetického příjmu. Zařízení pro seniory jsou si vědoma tohoto problému, a proto aktivně provádějí screening výživového příjmu u svých klientů. Společnost Nutricia, která působí také v oblasti enterální výživy, realizovala studii v zařízeních pro seniory. "Do studie, kterou jsme uskutečnili v roce 2017, se zapojilo 52 zařízení pro seniory a více než 4977 klientů. Výsledky ukázaly, že ve stavu podvýživy nebo v jejím riziku je až 57 % screenovaných klientů," říká Jan Beran, člen představenstva společnosti Nutricia Česko. "Tyto aktivity jsou nesmírně důležité, protože upozorňují na rozsah problému malnutrice mezi našimi seniory. Odhalení malnutrice nebo jejího rizika umožňuje její řešení prostřednictvím správné nutriční intervence, o níž rozhodne lékař, " říká MUDr. Matějková.

Malnutrice a s ní související problémy seniorů ve výživě jsou často podceňovány a všimneme si jich, až když je pozdě. Přitom kvalitní, na živiny a mikronutrienty bohatá strava, může významným způsobem pomáhat seniorům ke zvýšení kvality jejich života. Senior může díky správné nutriční intervenci prožívat aktivnější, zdravější a plnější život. Nezapomeňte se proto ujistit, že starší členové vašich rodin mají i v tomto období dostatečný příjem všeho toho, co ke své výživě potřebují.

 

Právě se děje

Další zprávy