Chlapec chodil do školy pět kilometrů v mrazu. Solidarita lidí mu teď změnila život

Magazín Magazín
9. 1. 2019 12:23
Uplynulý rok přinesl do života čínského chlapce Wanga Fumana hodně změn. Díky snímku, který ho zachytil po příchodu do školy se zmrzlými vlasy, dnes žije v moderním domě nedaleko školy.
Čínský chlapec Wang Fuman.
Čínský chlapec Wang Fuman. | Foto: Profimedia.cz

Wang Fuman se loni v lednu stal doslova internetovou hvězdou, když jeho učitel zveřejnil fotografii, která ho zachycuje se zmrzlými vlasy a řasami poté, co dorazil do školy.

Chlapec totiž každý den musel kvůli vyučování absolvovat téměř pětikilometrovou cestu, a to i v mrazivých teplotách, které v jihozápadní provincii Jün-nan panují.

Dojemný příběh třeťáka, kterému se začalo říkat "ledový chlapec", ale vyvolal vlnu solidarity, která mu změnila život. Rodina se mohla díky příspěvkům přestěhovat a žije teď v moderním dvoupodlažním domě poblíž školy, informoval server People.cn.

"Život je teď mnohem snazší. Náš dům stojí u dlážděné cesty a zároveň jsme mnohem více chráněni před deštěm a větrem," pochvaluje si chlapcův otec. Ten je rovněž díky novému zaměstnání v hlavním městě schopný mnohem lépe zabezpečit celou svoji rodinu. Denně si vydělá 29 dolarů (v přepočtu asi 650 korun), což je na danou oblast nadprůměr. 

Navzdory publicitě, které se devítiletému chlapci loni dostalo, je podle učitele Wang stále pilným žákem a například v matematice patří ke třem nejlepším ve třídě. Stejně tak se školák nevzdal svého snu stát se policistou.

Popularita, které se příběhu dostalo, rovněž upozornila na chudobu, v níž lidé na venkově žijí. Díky solidaritě získala škola pomoc v podobě finančních i věcných darů.

Kromě sportovního vybavení darovali lidé školákům i teplé oblečení nebo topná tělesa a finanční dary umožnily provést kompletní rekonstrukci školy. Výuku školáků teď obohacuje například nová počítačová nebo výtvarná učebna a laboratoř. Ve školním areálu došlo rovněž k modernizaci ubytovny, kterou využívají především děti z odlehlých vesnic.

"Darované přikrývky jsou velmi teplé, a navíc veškeré pohodlí poskytujeme našim žákům zcela zadarmo. Rodiče jsou nadšení a mnozí z nich chtěli ubytování využít i během víkendu," dodal ředitel školy.

Podle něj má ale vlna pomoci pro školáky mnohem hlubší význam. "Pozornost, kterou jejich životy vyvolaly v celém světě, hodně změnila jejich myšlení. Sen o lepší budoucnosti daleko od chudého venkova má teď mnohem realističtější obrysy," uzavřel pedagog.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy