Chlapec chodil do školy pět kilometrů v mrazu. Solidarita lidí mu teď změnila život

Magazín Magazín
9. 1. 2019 12:23
Uplynulý rok přinesl do života čínského chlapce Wanga Fumana hodně změn. Díky snímku, který ho zachytil po příchodu do školy se zmrzlými vlasy, dnes žije v moderním domě nedaleko školy.
Čínský chlapec Wang Fuman.
Čínský chlapec Wang Fuman. | Foto: Profimedia.cz

Wang Fuman se loni v lednu stal doslova internetovou hvězdou, když jeho učitel zveřejnil fotografii, která ho zachycuje se zmrzlými vlasy a řasami poté, co dorazil do školy.

Chlapec totiž každý den musel kvůli vyučování absolvovat téměř pětikilometrovou cestu, a to i v mrazivých teplotách, které v jihozápadní provincii Jün-nan panují.

Dojemný příběh třeťáka, kterému se začalo říkat "ledový chlapec", ale vyvolal vlnu solidarity, která mu změnila život. Rodina se mohla díky příspěvkům přestěhovat a žije teď v moderním dvoupodlažním domě poblíž školy, informoval server People.cn.

"Život je teď mnohem snazší. Náš dům stojí u dlážděné cesty a zároveň jsme mnohem více chráněni před deštěm a větrem," pochvaluje si chlapcův otec. Ten je rovněž díky novému zaměstnání v hlavním městě schopný mnohem lépe zabezpečit celou svoji rodinu. Denně si vydělá 29 dolarů (v přepočtu asi 650 korun), což je na danou oblast nadprůměr. 

Navzdory publicitě, které se devítiletému chlapci loni dostalo, je podle učitele Wang stále pilným žákem a například v matematice patří ke třem nejlepším ve třídě. Stejně tak se školák nevzdal svého snu stát se policistou.

Popularita, které se příběhu dostalo, rovněž upozornila na chudobu, v níž lidé na venkově žijí. Díky solidaritě získala škola pomoc v podobě finančních i věcných darů.

Kromě sportovního vybavení darovali lidé školákům i teplé oblečení nebo topná tělesa a finanční dary umožnily provést kompletní rekonstrukci školy. Výuku školáků teď obohacuje například nová počítačová nebo výtvarná učebna a laboratoř. Ve školním areálu došlo rovněž k modernizaci ubytovny, kterou využívají především děti z odlehlých vesnic.

"Darované přikrývky jsou velmi teplé, a navíc veškeré pohodlí poskytujeme našim žákům zcela zadarmo. Rodiče jsou nadšení a mnozí z nich chtěli ubytování využít i během víkendu," dodal ředitel školy.

Podle něj má ale vlna pomoci pro školáky mnohem hlubší význam. "Pozornost, kterou jejich životy vyvolaly v celém světě, hodně změnila jejich myšlení. Sen o lepší budoucnosti daleko od chudého venkova má teď mnohem realističtější obrysy," uzavřel pedagog.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy