Chlapec chodil do školy pět kilometrů v mrazu. Solidarita lidí mu teď změnila život

Magazín Magazín
9. 1. 2019 12:23
Uplynulý rok přinesl do života čínského chlapce Wanga Fumana hodně změn. Díky snímku, který ho zachytil po příchodu do školy se zmrzlými vlasy, dnes žije v moderním domě nedaleko školy.
Čínský chlapec Wang Fuman.
Čínský chlapec Wang Fuman. | Foto: Profimedia.cz

Wang Fuman se loni v lednu stal doslova internetovou hvězdou, když jeho učitel zveřejnil fotografii, která ho zachycuje se zmrzlými vlasy a řasami poté, co dorazil do školy.

Chlapec totiž každý den musel kvůli vyučování absolvovat téměř pětikilometrovou cestu, a to i v mrazivých teplotách, které v jihozápadní provincii Jün-nan panují.

Dojemný příběh třeťáka, kterému se začalo říkat "ledový chlapec", ale vyvolal vlnu solidarity, která mu změnila život. Rodina se mohla díky příspěvkům přestěhovat a žije teď v moderním dvoupodlažním domě poblíž školy, informoval server People.cn.

"Život je teď mnohem snazší. Náš dům stojí u dlážděné cesty a zároveň jsme mnohem více chráněni před deštěm a větrem," pochvaluje si chlapcův otec. Ten je rovněž díky novému zaměstnání v hlavním městě schopný mnohem lépe zabezpečit celou svoji rodinu. Denně si vydělá 29 dolarů (v přepočtu asi 650 korun), což je na danou oblast nadprůměr. 

Navzdory publicitě, které se devítiletému chlapci loni dostalo, je podle učitele Wang stále pilným žákem a například v matematice patří ke třem nejlepším ve třídě. Stejně tak se školák nevzdal svého snu stát se policistou.

Popularita, které se příběhu dostalo, rovněž upozornila na chudobu, v níž lidé na venkově žijí. Díky solidaritě získala škola pomoc v podobě finančních i věcných darů.

Kromě sportovního vybavení darovali lidé školákům i teplé oblečení nebo topná tělesa a finanční dary umožnily provést kompletní rekonstrukci školy. Výuku školáků teď obohacuje například nová počítačová nebo výtvarná učebna a laboratoř. Ve školním areálu došlo rovněž k modernizaci ubytovny, kterou využívají především děti z odlehlých vesnic.

"Darované přikrývky jsou velmi teplé, a navíc veškeré pohodlí poskytujeme našim žákům zcela zadarmo. Rodiče jsou nadšení a mnozí z nich chtěli ubytování využít i během víkendu," dodal ředitel školy.

Podle něj má ale vlna pomoci pro školáky mnohem hlubší význam. "Pozornost, kterou jejich životy vyvolaly v celém světě, hodně změnila jejich myšlení. Sen o lepší budoucnosti daleko od chudého venkova má teď mnohem realističtější obrysy," uzavřel pedagog.

 

Právě se děje

Další zprávy