Vlajky USA na Měsíci stále vlají, výjimkou je ta první

ČTK ČTK
31. 7. 2012 7:38
Vyplývá to z analýzy záběrů z orbitální kamery obíhající kolem Měsíce
Moonwalk Apollo 17.
Moonwalk Apollo 17. | Foto: NASA

Washington - Vlajky, které umístili američtí astronauti na Měsíci před více než 40 lety, tam s jedinou výjimkou stále stojí. S odvoláním na zdroje z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o tom informovala agentura AFP.

Tou chybějící je vlajka, kterou na oběžnici Země umístili Buzz Aldrin a Neil Armstrong při první misi Apollo 11 v roce 1969. K tomuto zjištění dospěl Mark Robinson, který analyzoval záběry z orbitální kamery obíhající kolem Měsíce (LROC).

"Je jisté, že americké vlajky stále stojí a vrhají stín na všechna místa přistání - s výjimkou vlajky z (mise) Apollo 11," poznamenal Robinson. "Astronaut Buzz Aldrin řekl, že vlajku srazil vzdušný proud z motorů Apolla 11, když modul z Měsíce startoval. Zdá se, že měl pravdu," dodal.

Mise Apollo se uskutečnily v letech 1969 až 1972. V tomto období bylo na povrchu Měsíce umístěno šest amerických vlajek.

Satelit LROC byl vypuštěn v roce 2009 s úkolem analyzovat povrch Měsíce a posílat na Zemi vizuální informace o lunárním prostředí brané zoomem nebo z velkého úhlu.

"Osobně jsem byl velmi překvapen, že vlajky přežily ultrafialové záření i drsné teploty na povrchu Měsíce. Ale jak teď vypadají? Barvy jsou asi trochu vybledlé," uzavřel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy