Vietnamka Mia: Lidé říkali, že jsem odpad. Rodiče varovali děti, že je zkazím

Magazín Magazín
25. 10. 2019 11:49
Když si v 15 letech našla přítele, ostatní Vietnamci to brali velmi špatně. „Celá komunita si říkala, že jsem odpad. A nabádala svoje děti, ať se se mnou nebaví, že je zkazím,“ říká dnes 18letá Mia, která žije v Praze. O svém životním příběhu vyprávěla i na Inspiračním fóru Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Podívejte se na záznam.
Lidé říkali, že jsme odpad. Varovali ostatní, ať se se mnou nebaví, že je zkazím | Video: Aktuálně.cz

Mia se narodila v Česku, ale v šesti letech jí tatínek onemocněl rakovinou, a tak se celá rodina vrátila zpět do Vietnamu. Otec nakonec nemoci podlehl, a ona tak vyrůstala s bratrem mladším o pět let a matkou v Hanoji.

Do Česka se znovu vrátila jako dospívající dívka. Musela se zase naučit česky a zapadnout mezi české vrstevníky. "Měla jsem období, kdy jsem fakt nevěděla, kam patřím. Česká komunita mě nepřijímala, vietnamská taky ne," vzpomíná.

Její příběh je jedním z šesti, které jsou součástí speciálního projektu o mladých Češích narozených po roce 1995 nazvaném Zatracená generace Z. Redakce on-line deníku Aktuálně.cz ho představila i na Inspiračním fóru Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

 

Právě se děje

Další zprávy