Vietnamka Mia: Lidé říkali, že jsem odpad. Rodiče varovali děti, že je zkazím

Magazín Magazín
25. 10. 2019 11:49
Když si v 15 letech našla přítele, ostatní Vietnamci to brali velmi špatně. „Celá komunita si říkala, že jsem odpad. A nabádala svoje děti, ať se se mnou nebaví, že je zkazím,“ říká dnes 18letá Mia, která žije v Praze. O svém životním příběhu vyprávěla i na Inspiračním fóru Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Podívejte se na záznam.
Lidé říkali, že jsme odpad. Varovali ostatní, ať se se mnou nebaví, že je zkazím | Video: Aktuálně.cz

Mia se narodila v Česku, ale v šesti letech jí tatínek onemocněl rakovinou, a tak se celá rodina vrátila zpět do Vietnamu. Otec nakonec nemoci podlehl, a ona tak vyrůstala s bratrem mladším o pět let a matkou v Hanoji.

Do Česka se znovu vrátila jako dospívající dívka. Musela se zase naučit česky a zapadnout mezi české vrstevníky. "Měla jsem období, kdy jsem fakt nevěděla, kam patřím. Česká komunita mě nepřijímala, vietnamská taky ne," vzpomíná.

Její příběh je jedním z šesti, které jsou součástí speciálního projektu o mladých Češích narozených po roce 1995 nazvaném Zatracená generace Z. Redakce on-line deníku Aktuálně.cz ho představila i na Inspiračním fóru Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy