Hraním videoher lze spálit stejně kalorií jako při tisíci sedů lehů

Magazín Magazín
18. 8. 2021 17:00
Hraní videoher na první pohled vypadá jako koníček, při kterém člověk kila spíš nabere, než shodí. Nová studie ale ukázala, že během dvou hodin soustředěného a aktivního hraní lze spálit až 420 kalorií.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Všichni víme, že soutěžení zvyšuje naši tepovou frekvenci, a většina z nás už zažila 'herní pot', který se dostaví, když chcete dát gól na poslední chvíli ve hře FIFA nebo jste v úzkých ve hře Warzone," popsal výsledky studie Tom Fairey, generální ředitel a zakladatel společnosti Stakester, která studii publikovala

Společnost se rozhodla testovat tepovou frekvenci hráčů FIFA a Warzone, což jsou hry, které umí zvednout tepovou frekvenci, pokud v nich lidé usilují o vítězství. Výzkumníci vypočetli, že pokud jsou hráči do hraní opravdu ponoření a jsou maximálně soustředění, mohou klidně spálit až 210 kalorií za hodinu. 

Během dvou hodin tak hráči spálili podobné množství kalorií, jako by dělali tisíc sedů lehů. Rozdíl je samozřejmě v tom, že při sezení nedochází k posilování svalů jako v případě aktivního tréninku.

Zajímavé jsou i starší studie na téma zdraví hráčů videoher. Queenslandská technologická univerzita provedla v loňském roce průzkum mezi 1400 hráči z 65 zemí světa. Vědci zjistili, že hráči měli o 21 procent vyšší pravděpodobnost, že budou mít zdravější tělesnou hmotnost ve srovnání s průměrnou populací. Z výsledků rovněž vyplynulo, že lidé, kteří mají rádi videohry, oproti průměru pijí méně alkoholu a tolik nekouří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy