Hraním videoher lze spálit stejně kalorií jako při tisíci sedů lehů

Magazín Magazín
18. 8. 2021 17:00
Hraní videoher na první pohled vypadá jako koníček, při kterém člověk kila spíš nabere, než shodí. Nová studie ale ukázala, že během dvou hodin soustředěného a aktivního hraní lze spálit až 420 kalorií.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Všichni víme, že soutěžení zvyšuje naši tepovou frekvenci, a většina z nás už zažila 'herní pot', který se dostaví, když chcete dát gól na poslední chvíli ve hře FIFA nebo jste v úzkých ve hře Warzone," popsal výsledky studie Tom Fairey, generální ředitel a zakladatel společnosti Stakester, která studii publikovala

Společnost se rozhodla testovat tepovou frekvenci hráčů FIFA a Warzone, což jsou hry, které umí zvednout tepovou frekvenci, pokud v nich lidé usilují o vítězství. Výzkumníci vypočetli, že pokud jsou hráči do hraní opravdu ponoření a jsou maximálně soustředění, mohou klidně spálit až 210 kalorií za hodinu. 

Během dvou hodin tak hráči spálili podobné množství kalorií, jako by dělali tisíc sedů lehů. Rozdíl je samozřejmě v tom, že při sezení nedochází k posilování svalů jako v případě aktivního tréninku.

Zajímavé jsou i starší studie na téma zdraví hráčů videoher. Queenslandská technologická univerzita provedla v loňském roce průzkum mezi 1400 hráči z 65 zemí světa. Vědci zjistili, že hráči měli o 21 procent vyšší pravděpodobnost, že budou mít zdravější tělesnou hmotnost ve srovnání s průměrnou populací. Z výsledků rovněž vyplynulo, že lidé, kteří mají rádi videohry, oproti průměru pijí méně alkoholu a tolik nekouří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy