Hráči v Red Dead Redemption 2 mlátí a zabíjejí feministky, sklízejí za to kritiku

Magazín Magazín
7. 11. 2018 14:34
Ve westernové videohře Red Dead Redemption 2, která vyšla koncem října a odehrává se na přelomu 19. a 20. století v Americe, může hráč dělat takřka cokoliv. Když tedy potká na ulici sufražetku, která hlásá o nutnosti volebního práva pro ženy, je pouze na něm, jak na ni zareaguje.
Podívejte se na nový díl pořadu Herní nářez, který se zabývá popularitou Red Dead Redemption 2. | Video: Aktuálně.cz

Může se s ní dát do řeči, ignorovat ji, okrást, napadnout nebo zabít. A právě násilí vůči bojovnicím za ženská práva se stalo terčem kritiky, se kterou se teď vývojáři videohry musejí potýkat.

Na YouTube se totiž objevují videa, jak hráči sufražetku mlátí, vraždí nebo ji svázanou předhazují aligátorovi. Upozornil na to web deníku The Guardian.

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2 | Foto: YouTube repro

Videa, která na YouTube nahrál uživatel pod přezdívkou Shirrako, mají přitom stovky tisíc zhlédnutí, jedno z nich, pojmenované Mlácení otravné feministky, nasbíralo za týden dokonce 1,6 milionu přehrání.

Pod videem se navíc objevují souhlasné komentáře typu "Proč tohle nejde dělat i v reálném životě?" nebo "Tohle je splněný sen". Jedno z videí, ve kterém hráč ženu svázal a předhodil ji aligátorovi, již YouTube kvůli porušení podmínek smazal.

Pod ukázkami ze hry, která po světě sbírá nadšené ohlasy od kritiků i hráčů kvůli autentickému vyobrazení Divokého západu a Spojených států na konci 19. století, se objevily i znepokojené komentáře. "Tohle je daň otevřených her, ve kterých má hráč svobodu volby," napsal jeden z diskutujících.

Jiní poukazují na fakt, že mnoho hráčů nesnáší ženy a takhle ventilují svoji frustraci. "Tohle je prostě hloupá a pokřivená skupina mladých mužů na internetu," napsal youtuber, který si říká EckhartsLadder.

Studio se zatím ke kauze nevyjádřilo.

Pokračování osm let starého westernu utržilo při vydání 725 milionů dolarů, a stalo se tak druhým nejúspěšnějším titulem zábavního průmyslu, který měl takto úspěšný první prodejní víkend. Na agregátoru recenzí Metacritic má průměrné skóre 97 procent ze sta možných a řada recenzentů ho označuje za nejlepší hru letošního roku.

Studio Rockstar, které stojí za Red Dead Redemption 2, čelilo kritice i dříve, například v pátém dílu slavné městské akce GTA měli hráči sex s prostitutkou, kterou následně zabili a vzali si od ní zpět peníze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy