Skrytá kamera: Pomůžou Češi nemocnému na ulici?

hrz
15. 5. 2015 8:30
Figurant v Letenských sadech testoval, zda kolemjdoucí poznají hypoglykemický šok a zda mu vůbec pomohou. Lidé si mnohdy myslí, že ten, kdo se povaluje na ulici, je buď opilý, nebo pod vlivem drog.
Mnozí laici si pletou člověka s hypoglykémií s opilcem či feťákem. Postiženému se pak nedostane potřebné pomoci. | Video: Medtronic, Datank

Praha - Když na ulici skolí cukrovkáře hypoglykemický šok, neudrží se na nohou a klepe se. Potřebuje okamžitou pomoc. Jenže kolemjdoucí ho mnohdy s despektem obcházejí. Myslí si totiž, že se na ulici povaluje nějaký opilec či drogově závislý.

Podívejte se, jak dopadl figurant, jenž tuto indispozici v pražských Letenských sadech předstíral. Video poskytlo Centrum diabetologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v rámci uvedení nové inzulínové pumpy, která hypoglykémii dokáže předejít.

Těžké hypoglykemie jsou těžko rozpoznatelné a mohou končit bezvědomím. Dotyčný potřebuje okamžitou pomoc. Nejsnadnější je zavolat záchranku. Je-li k dispozici, může se dát takto indisponovanému jedinci kostka cukru mezi patro a dáseň, popřípadě aplikovat jednorázovou injekci glukagonu.

 

Právě se děje

Další zprávy