Výbuch atomovky i potopení Titaniku. Na síti ožila historie

Magazín Magazín
1. 5. 2014 8:00
Společnost British Pathé zpřístupnila ze své pokladnice 85 tisíc historických momentů.
Foto: Repro YouTube, koláž Aktuálně.cz

Londýn - British Pathé, jedna z nejstarších mediálních společností na světě, nahrála na kanál YouTube tisíce hodin historických momentů a událostí. Díky jejím videím se diváci ocitnou uprostřed světového dění od roku 1896 do roku 1976.

Kořeny British Pathé sahají do 90. let 19. století. Společnost založil v Paříži Charles Pathé, jeden z průkopníků filmu. V Londýně se firma etablovala v roce 1902.

Bitva na řece Sommě, jedna z nejkrvavějších operací 1. světové války. Boj spojenců proti Němcům probíhal od července do listopadu 1916. Celkové ztráty na obou stranách činily přes milion vojáků.
Bitva na řece Sommě, jedna z nejkrvavějších operací 1. světové války. Boj spojenců proti Němcům probíhal od července do listopadu 1916. Celkové ztráty na obou stranách činily přes milion vojáků. | Video: YouTube

Firmě se podařilo do roku 1970 natočit kolem 3500 hodin filmových týdeníků, čímž zachytila zhruba 90 tisíc historických okamžiků i střípků z každodenního života, 85 tisíc z nich vložila na YouTube, informoval britský deník The Telegraph.

Zpřístupněné digitalizované filmové týdeníky přinášejí svědectví první i druhé světové války stejně jako pozoruhodné momenty ze sportu, kultury, vědy či dopravy.

"Naším cílem je, aby kdokoliv, kdo má počítač, viděl tyto filmy a vychutnal si je. Tento archiv je bezkonkurenční pokladnicí co do historického i kulturního významu a nikdy by neměla být zapomenuta. Nahrát je na YouTube nám přišlo jako nejlepší způsob, jak toho docílit," cituje deník Alastaira Whitea, generálního manažera British Pathé.

Atomová bomba na Hirošimu. Historicky první užití atomové bomby s názvem Little Boy dne 6. srpna 1945. Okamžitě bylo zabito 80 tisíc obyvatel města, dalších 80 tisíc lidí bylo vážně zraněno. Zničeno bylo 62 tisíc z celkových 90 tisíc budov.
Atomová bomba na Hirošimu. Historicky první užití atomové bomby s názvem Little Boy dne 6. srpna 1945. Okamžitě bylo zabito 80 tisíc obyvatel města, dalších 80 tisíc lidí bylo vážně zraněno. Zničeno bylo 62 tisíc z celkových 90 tisíc budov. | Video: YouTube

Mezi nejpřehrávanější videa s více jak třemi miliony zhlédnutí patří okamžik, kdy Arnold Schwarzenegger vítězí roku 1969 na Mr Universe. Následuje zkáza německé vzducholodi Hindenburg, výbuch a potopení britské bitevní lodi HMS Barham, atomová bomba na Hirošimu či zkáza Titaniku a rozhovory s přeživšími.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy