Město duchů: Jak to vypadá ve Fukušimě tři roky po výbuchu?

jaz
6. 5. 2014 7:00
Detailní pohled na zbořené domy, ulice, auta opuštěná v polích, ale i vracející se obyvatele oblasti postižené výbuchem jaderné elektrárny.
Video: Vimeo

Fukušima – V přímořské japonské prefektuře 11. března 2011 vyhnalo zemětřesení z domovů na sto tisíc lidí. Následovala tsunami a výbuch jaderné elektrárny, který znepřístupnil oblast do 20 km na celé tři roky.

Postižená země se z neštěstí zotavuje a stejně tak lidé, kteří se začínají vracet a opravovat své domovy. Od 1. dubna se také do tamního města Tamura může vrátit část obyvatel, i když to někteří považují za velice riskantní.

Jak se totiž ukázalo, do spodních vod v okolí elektrárny prosakuje radioaktivní stroncium. Zpustlé oblasti ale bude ještě dlouho trvat, než se vrátí do původního stavu.

Více o katastrofě ve Fukušimě se dočtete zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy