VIDEO Lidé si mohli na ulici brát peníze. Nic nezbylo

jaz
23. 6. 2015 9:30
Sociální experiment s dolarovými bankovkami měl na nádraží v Los Angeles úspěch. Lidé měli tendenci více dávat, než brát.
Video: YouTube

Los Angeles – Umělecké skupina The Toolbox instalovala v rámci sociálního experimentu na Union Station v Los Angeles tabuli s připínáčky a nápisem "Dej, co můžeš, a vezmi si, co potřebuješ." Výsledek překvapil i samotné organizátory.

Když kolemjdoucí objevili tabuli s připíchnutou jednodolarovou bankovkou, nejprve si ji nesměle fotografovali. Po počátečním zdráhání se ale do projektu zapojili a pouliční banka bez pravidel začala fungovat.

Lidé bez domova se po očistě nijak neliší od ostatních.
Lidé bez domova se po očistě nijak neliší od ostatních. | Video: YouTube

"Lidé různého pohlaví, rasy i socio-ekonomického prostředí brali a dávali," řekl jeden z tvůrců Tyler Bridges Huffington Post s tím, že k tabuli přišla dokonce i nevěsta ve svatebních šatech a vzala si pár dolarů.

Podle videa, které skupina The Toolbox k experimentu zveřejnila, je patrné, že lidé byli hodně štědří a našli se i jedinci, kteří dávali deset a více dolarů. Jistý muž přistoupil k tabuli a připíchl na ni dvacetidolarovou bankovku (v přepočtu cca 500 korun), kterou před tím našel na zemi. Ve výsledku ale tabule zůstala úplně prázdná.

Tabule na nádraží ale nebyla součástí žádné reklamní kampaně. Tvůrci chtěli jen zjistit, jak moc dokážou být lidé štědří a soucitní. "Koneckonců každý má špatné a dobré dny. Někdy budeme potřebovat pomocnou ruku a jindy můžeme být tím, kdo ji podá. Chtěli jsme jen povzbudit lidi a připomenout jim, aby sdíleli lásku," řekl Bridges.

Stejní lidé, kteří rozběhli směnný obchod s penězi, stojí i za nedávným experimentem s bezdomovci, které nechali profesionálními kadeřníky ostříhat a oholit, čímž chtěli dokázat, že se nijak neliší od lépe situovaných spoluobčanů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy