VIDEO Lidé s Downovým syndromem boří mýty o sobě

jaz
18. 3. 2014 23:04
Zdroj foto: YouTube Zdroj foto: YouTube
Jak opravdu vypadá život s genetickou poruchou, osvětlují napříč Evropou lidé s Downovým syndromem.
Video: YouTube

Video - Drahá budoucí maminko. Tak začíná video natočené ke Světovému dni Downova syndromu, který připadá na 21. března.

Dozvědět se, že nenarozené dítě bude postižené, není rozhodně nic jednoduchého, proto se Národní asociace pro osoby s Downovým syndromem v Itálii rozhodla natočit spot, ve kterém sami postižení vypráví budoucím matkám, jaký může být život i s touto diagnózou.

Downův syndrom

  • vrozená chromozomální anomálie (trizonie 21. chromozomu)
  • na vznik genetické vady nemá vliv průběh těhotenství
  • vyšší riziko výskytu je u matek nad 35 let a otců nad 50 let
  • v ČR se ročně narodí cca 50 dětí s touto vadou, ve světě na 100 tisíc
  • vyznačuje se typickým vzhledem (zešikmené oči, mohutnější postava a širší krátký krk, epikantická kožní řada, příčná rýha na dlani, kulatý obličej)
  • časté jsou zdravotní komplikace (srdeční vady, smyslové poruchy, pomalejší vývoj řeči atd.
  • syndrom nelze vyléčit, ale lze ovlivnit a zkvalitnit život dětí

"Někdy to bude složité. Velmi složité. Téměř nemožné. Ale není to tak stejné i pro ostatní matky? Milá budoucí maminko, tvé dítě může být šťastné. Stejně, jako jsem já. A ty budeš šťastná taky. Dobře mami?," říkají usměvaví lidé všech možných národností i ras, které se do kampaně zapojili.

Ohledně této vady totiž ve společnosti panuje řada mylných představ, které potom ovlivňují rozhodnutí budoucích rodičů, jestli dát šanci na život svému ještě nenarozenému dítěti.

Přitom jak video ukazuje, tyto děti mohou vést relativně běžný život. Mohou chodit do školy, pomáhat v domácnosti, pracovat, vydělávat peníze a dokonce sami i bydlet.

V České republice se ročně narodí kolem padesáti dětí s touto genetickou vadou. Z toho bylo v roce 2011 podle statistiky ÚZIS ČR 28 chlapců a 25 dívek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy