VIDEO Lidé s Downovým syndromem boří mýty o sobě

jaz
18. 3. 2014 23:04
Jak opravdu vypadá život s genetickou poruchou, osvětlují napříč Evropou lidé s Downovým syndromem.
Video: YouTube

Video - Drahá budoucí maminko. Tak začíná video natočené ke Světovému dni Downova syndromu, který připadá na 21. března.

Dozvědět se, že nenarozené dítě bude postižené, není rozhodně nic jednoduchého, proto se Národní asociace pro osoby s Downovým syndromem v Itálii rozhodla natočit spot, ve kterém sami postižení vypráví budoucím matkám, jaký může být život i s touto diagnózou.

Downův syndrom

  • vrozená chromozomální anomálie (trizonie 21. chromozomu)
  • na vznik genetické vady nemá vliv průběh těhotenství
  • vyšší riziko výskytu je u matek nad 35 let a otců nad 50 let
  • v ČR se ročně narodí cca 50 dětí s touto vadou, ve světě na 100 tisíc
  • vyznačuje se typickým vzhledem (zešikmené oči, mohutnější postava a širší krátký krk, epikantická kožní řada, příčná rýha na dlani, kulatý obličej)
  • časté jsou zdravotní komplikace (srdeční vady, smyslové poruchy, pomalejší vývoj řeči atd.
  • syndrom nelze vyléčit, ale lze ovlivnit a zkvalitnit život dětí

"Někdy to bude složité. Velmi složité. Téměř nemožné. Ale není to tak stejné i pro ostatní matky? Milá budoucí maminko, tvé dítě může být šťastné. Stejně, jako jsem já. A ty budeš šťastná taky. Dobře mami?," říkají usměvaví lidé všech možných národností i ras, které se do kampaně zapojili.

Ohledně této vady totiž ve společnosti panuje řada mylných představ, které potom ovlivňují rozhodnutí budoucích rodičů, jestli dát šanci na život svému ještě nenarozenému dítěti.

Přitom jak video ukazuje, tyto děti mohou vést relativně běžný život. Mohou chodit do školy, pomáhat v domácnosti, pracovat, vydělávat peníze a dokonce sami i bydlet.

V České republice se ročně narodí kolem padesáti dětí s touto genetickou vadou. Z toho bylo v roce 2011 podle statistiky ÚZIS ČR 28 chlapců a 25 dívek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy