VIDEO Lidé s Downovým syndromem boří mýty o sobě

jaz
18. 3. 2014 23:04
Jak opravdu vypadá život s genetickou poruchou, osvětlují napříč Evropou lidé s Downovým syndromem.
Video: YouTube

Video - Drahá budoucí maminko. Tak začíná video natočené ke Světovému dni Downova syndromu, který připadá na 21. března.

Dozvědět se, že nenarozené dítě bude postižené, není rozhodně nic jednoduchého, proto se Národní asociace pro osoby s Downovým syndromem v Itálii rozhodla natočit spot, ve kterém sami postižení vypráví budoucím matkám, jaký může být život i s touto diagnózou.

Downův syndrom

  • vrozená chromozomální anomálie (trizonie 21. chromozomu)
  • na vznik genetické vady nemá vliv průběh těhotenství
  • vyšší riziko výskytu je u matek nad 35 let a otců nad 50 let
  • v ČR se ročně narodí cca 50 dětí s touto vadou, ve světě na 100 tisíc
  • vyznačuje se typickým vzhledem (zešikmené oči, mohutnější postava a širší krátký krk, epikantická kožní řada, příčná rýha na dlani, kulatý obličej)
  • časté jsou zdravotní komplikace (srdeční vady, smyslové poruchy, pomalejší vývoj řeči atd.
  • syndrom nelze vyléčit, ale lze ovlivnit a zkvalitnit život dětí

"Někdy to bude složité. Velmi složité. Téměř nemožné. Ale není to tak stejné i pro ostatní matky? Milá budoucí maminko, tvé dítě může být šťastné. Stejně, jako jsem já. A ty budeš šťastná taky. Dobře mami?," říkají usměvaví lidé všech možných národností i ras, které se do kampaně zapojili.

Ohledně této vady totiž ve společnosti panuje řada mylných představ, které potom ovlivňují rozhodnutí budoucích rodičů, jestli dát šanci na život svému ještě nenarozenému dítěti.

Přitom jak video ukazuje, tyto děti mohou vést relativně běžný život. Mohou chodit do školy, pomáhat v domácnosti, pracovat, vydělávat peníze a dokonce sami i bydlet.

V České republice se ročně narodí kolem padesáti dětí s touto genetickou vadou. Z toho bylo v roce 2011 podle statistiky ÚZIS ČR 28 chlapců a 25 dívek.

 

Právě se děje

Další zprávy