Experiment: Kluci měli uhodit dívku. Reakce jsou dojemné

Magazín Magazín
13. 1. 2015 9:54
Sociální experiment zkoumající násilné chování dětí vidělo přes 21 milionů lidí.
Udeř ji! Jak děti reagovaly? | Video:

Řím - Italská mediální společnost fanpage.it provedla experiment, jenž originálním způsobem zkoumá násilí na ženách. Vzniklo půvabné video, ve kterém se italští kluci ukazují jako gentlemani.

Cílem autorů bylo také ukázat, jak snadno lze vzdělávat děti od útlého věku v pacifismu a nenásilí.

Štáb osloveným chlapcům ve věku šest až devět let nejprve představil půvabnou dívku jménem Martina. Pak se jich zeptal, co se jim na ní líbí. Kluci nešetřili obdivem, Martina je totiž opravdu krásná.

Když byli vyzváni, aby dívku pohladili, neváhali. Následně měli udělat legrační obličej, bez problému a vesele na ni vyplázli jazyk. Vzdor nastal až u pokynu: "A teď ji udeř! Dej jí facku, pořádně! No, tak do toho!"

Ani jeden z chlapců výzvy neuposlechl. Důvod? "Holky se nemají mlátit, a to ani květinou. Protože je krásná a je to dívka. Nechtěl jsem jí ublížit. Jsem proti násilí. Protože to je špatné. Ježíš by nechtěl, abychom jiné mlátili."

Jeden z chlapců pak s bezelstnou logikou prohlásil: "Protože jsem člověk."

Diskutující pod videem nicméně kritizují, že se jedná o sexistické video, které ukazuje, že se ženy nemají mlátit, protože to jsou ženy. Někteří také tipují, že kdyby byly role rozdány obráceně, chlapec by od oslovených dívek nějakou facku určitě dostal, protože poučku "kluci se nebijí" nikdo nepropaguje.

Video od svého zveřejnění (4. ledna) zaznamenalo na YouTube přes 21 milionů zhlédnutí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy