Experiment: Kluci měli uhodit dívku. Reakce jsou dojemné

Magazín Magazín
13. 1. 2015 9:54
Sociální experiment zkoumající násilné chování dětí vidělo přes 21 milionů lidí.
Udeř ji! Jak děti reagovaly? | Video:

Řím - Italská mediální společnost fanpage.it provedla experiment, jenž originálním způsobem zkoumá násilí na ženách. Vzniklo půvabné video, ve kterém se italští kluci ukazují jako gentlemani.

Cílem autorů bylo také ukázat, jak snadno lze vzdělávat děti od útlého věku v pacifismu a nenásilí.

Štáb osloveným chlapcům ve věku šest až devět let nejprve představil půvabnou dívku jménem Martina. Pak se jich zeptal, co se jim na ní líbí. Kluci nešetřili obdivem, Martina je totiž opravdu krásná.

Když byli vyzváni, aby dívku pohladili, neváhali. Následně měli udělat legrační obličej, bez problému a vesele na ni vyplázli jazyk. Vzdor nastal až u pokynu: "A teď ji udeř! Dej jí facku, pořádně! No, tak do toho!"

Ani jeden z chlapců výzvy neuposlechl. Důvod? "Holky se nemají mlátit, a to ani květinou. Protože je krásná a je to dívka. Nechtěl jsem jí ublížit. Jsem proti násilí. Protože to je špatné. Ježíš by nechtěl, abychom jiné mlátili."

Jeden z chlapců pak s bezelstnou logikou prohlásil: "Protože jsem člověk."

Diskutující pod videem nicméně kritizují, že se jedná o sexistické video, které ukazuje, že se ženy nemají mlátit, protože to jsou ženy. Někteří také tipují, že kdyby byly role rozdány obráceně, chlapec by od oslovených dívek nějakou facku určitě dostal, protože poučku "kluci se nebijí" nikdo nepropaguje.

Video od svého zveřejnění (4. ledna) zaznamenalo na YouTube přes 21 milionů zhlédnutí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy