VIDEO 13 miliard let v pár minutách. Jak se vyvíjel vesmír?

jaz
14. 5. 2014 8:00
Vědci vytvořili v rámci pětiletého výzkumu počítačovou simulaci, která detailně ukazuje, jak se vyvíjel vesmír.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Video - Mezinárodní tým vědců přišel s přelomovou animací s názvem Illustris, která ukazuje vývoj vesmíru od velkého třesku až po současnost.

Tým Američanů, Britů a Němců z předních univerzit vedl astrofyzik Mark Volgelsberger, kterému se podařilo po pěti letech dosáhnout cíle.

13 miliard let v několika minutách
13 miliard let v několika minutách | Video: YouTube

Počítačová simulace ukazuje v pár minutách vývoj černých děr, galaxií i hvězdných mračen, a to v šíři 350 milionů světelných let.

"Illustris je jako stroj času. Můžeme jít v čase dopředu i dozadu. Můžeme pozastavit simulaci a přiblížit jednu galaxii nebo kupu galaxií, abychom viděli, co se tam opravdu děje," říká na stránkách University of Cambridge o programu spoluautor Dr. Shy Genel z Harvardu.

Dřívější pokusy o zachycení vývoje vesmíru ztroskotaly na nízké úrovni techniky a navíc se zaměřovaly jen na menší výseč vesmíru.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy