VIDEO 13 miliard let v pár minutách. Jak se vyvíjel vesmír?

jaz
14. 5. 2014 8:00
Vědci vytvořili v rámci pětiletého výzkumu počítačovou simulaci, která detailně ukazuje, jak se vyvíjel vesmír.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Video - Mezinárodní tým vědců přišel s přelomovou animací s názvem Illustris, která ukazuje vývoj vesmíru od velkého třesku až po současnost.

Tým Američanů, Britů a Němců z předních univerzit vedl astrofyzik Mark Volgelsberger, kterému se podařilo po pěti letech dosáhnout cíle.

13 miliard let v několika minutách
13 miliard let v několika minutách | Video: YouTube

Počítačová simulace ukazuje v pár minutách vývoj černých děr, galaxií i hvězdných mračen, a to v šíři 350 milionů světelných let.

"Illustris je jako stroj času. Můžeme jít v čase dopředu i dozadu. Můžeme pozastavit simulaci a přiblížit jednu galaxii nebo kupu galaxií, abychom viděli, co se tam opravdu děje," říká na stránkách University of Cambridge o programu spoluautor Dr. Shy Genel z Harvardu.

Dřívější pokusy o zachycení vývoje vesmíru ztroskotaly na nízké úrovni techniky a navíc se zaměřovaly jen na menší výseč vesmíru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy