Sociální experiment: Dělá příležitost opravdu zloděje?

jaz
23. 8. 2014 10:00
Experiment se slepcem, který ztratil peněženku, zachytila skrytá kamera.
Video: YouTube

Londýn Trollstation je skupina lidí z Velké Británie, kteří se baví natáčením krátkých klipů skrytou kamerou. Naposledy připravili sociální experiment, při kterém otestovali poctivost kolemjdoucích v londýnských obchodních centrech i na ulici.

Aktér s bílou holí nenápadně upustil peněženku na zem a čekal, zda ho někdo zastaví a jeho cennosti mu vrátí. Ve většině případů dostal peněženku zpět, ovšem našli se i tací, kteří s vrácením zrovna nepospíchali.

Sociální experimenty jsou v kurzu

"Náš obsah je záměrně provokativní a kontroverzní s cílem urážet a obtěžovat veřejnost ve jménu komediální satiry," píší tvůrci na svém video kanálu YouTube.

Podobné sociální experimenty, které poukazují na negativní lidské vlastnosti, se na internetu objevují velmi často.

Před časem podobné video natočila norská nezisková organizace, která nechala sledovat lidi, zda pomohou ve velkých mrazech neoblečenému chlapci na autobusové zastávce. Klipem pak chtěli tvůrci upozornit na situaci syrských uprchlíků.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy