Obří přehrada se v zimě "promění" v silnici. Dopadá to tragicky

Video Rádio Svobodná Evropa, Video
8. 11. 2020 7:30
Buchtarminská přehrada je největší umělá vodní nádrž v Kazachstánu. Leží na řece Irtyš. Lidé musí na její překonání v teplých měsících čekat dlouhé hodiny ve frontě na trajekt.
RFE - Kazašské čekání na most přes Buchtarminskou nádrž | Video: Rádio Svobodná Evropa

V zimě se místní zase pokoušejí přejet zamrzlou vodní plochu. "Mnoho aut se už probořilo a potopilo, často přitom přijdou o život i lidé," popisují neutěšenou situaci obyvatelé. 

Objet celou nádrž trvá až pět hodin. Úřady už před mnoha lety oznámily, že za 70 milionů dolarů postaví pět kilometrů dlouhý most s tím, že najdou investory ze zahraničí. Zatím k tomu nedošlo, protože Kazachstán neumí zaručit zahraničním firmám rychlejší návratnost peněz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy